Janus Friis køber sig tilbage i Skype

Nu skulle fremtiden for ip-telefoni-tjenesten Skype være sikker. Janus Friis og Niklas Zennstrom har indgået et forlig med eBay om fremtidens Skype.

Artikel top billede

Niklas Zennström (tv.) og Janus Friis er nu på vej tilbage til Skype.

Nu er der endelig kommet klarhed over ip-telefoni-tjenesten Skypes fremtid.

I fredags indgik eBay, der ejer Skype, et forlig med de to stiftere af ip-telefoni-tjenesten, Janus Friis og Niklas Zennström.

Forliget betyder, at de to stiftere af Skype får 14 procent af aktierne i det nye selskab, der skal drive ip-telefoni-tjenesten videre.

Samtidig kommer Janus Friis og Niklas Zennström også til at sidde i bestyrelsen for det nye selskab, hvor eBay kommer til at eje 30 procent af aktierne mod de planlagte 35 procent.

De resterende 56 procent af af selskabet kommer til at tilhøre firmaet Andreessen Horowitz, der drives af Marc Andreessen, en af stifterne af Netscape, samt investeringsfirmaet Silver Lake og investeringsfonden i Canada Pension Plan.

Strid endelig bilagt

"Vi er meget tilfredse med at have løst søgsmålene. Vi fastholder vores tiillid til, at Skype har en fremtid og ser frem til at arbejde sammen med Niklas, Janus og de andre investorere såvel som partnere til at realisere Skypes fulde potentiale," sagde Silver Lakes administrerende direktør, Egon Durban, i en pressemeddelelse.

Tidligere i år sagsøgte Janus Friis' selskab Joltid eBay, da internetfirmaet fremlagde planer om at sætte Skype til salg. Søgsmålet kom efter, at eBay havde sagsøgt Joltid måneder forinden.

Dermed var der lagt op til den helt store strid om Skypes fremtid. EBay købte i 2005 Skype for 2.6 milliarder dollar (13 milliarder kroner). Selv om eBay siden har fortrudt købet, er ip-telefoni-tjenesten vokset og vokset. I dag skønnes det, at der er over 50 millioner registrerede bruger af tjenesten.

Nu sælger eBay altså 70 procent af Skype for angiveligt knap to milliarder dollar (10 milliarder kroner). Det svarer til, at Skype i dag vurderes til 2,75 milliarder dollar (13,75 milliarder kroner.)

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS