Ree taber millioner af kroner på bundløst Zepto-hul

Karsten Ree har tabt millioner på Zepto. Se her, hvorfor han har begæret sit eget selskab konkurs.

Artikel top billede

Pengende væltede ud af Zepto, og intet så ud til at kunne stoppe syndfloden.

Sådan lyder begrundelsen fra den danske rigmand Karsten Ree for mandag eftermiddag at trække stikket ud på den danske pc-producent i Hedehusene ved Roskilde og erklære selskabet konkurs.

Karsten Ree satte sig for bordenden i Zepto i sommer, hvor den ellers mangeårige chef og medstifter, Lasse Frost, trak sig.

Inden da var det for alvor blevet tydeligt, at Zepto ikke kørte efter planen, der ellers skulle bringe Zepto ud i verden i et stort erobringstogt..

Selv havde Lasse Frost et klart bud på, hvad der var gået galt. Det kan du læse mere om her.

Et bundløst hul

I dag siger Karsten Ree til Berlingske Tidende, at Zepto var et 'bundløst hul,' som han 'ikke var i stand til at komme af.'

Han har i alt tabt omkring 27 millioner kroner på virksomheden, og intet tydede på, at udviklingen kunne stoppes.

Hertil kom, at Danske Bank krævede klarhed over fremtiden.

I avisen langer han kraftigt ud efter den tidligere ledelse.

"Der var alt for mange dårlige aftaler, som jeg ikke kendte til, leverancer behæftet med fejl og meget dårlige kontrakter. Alt i alt har det ikke været til at se sig igennem længere," siger han til Berlingske Tidende.

Han fortryder nu, at han overhovedet gik ind i selskabet.

"Det var en fejl, og jeg har lært af forløbet, at man skal passe på med den elektroniske branche," siger han til Børsen.

Mange advarsler

Konkurs-begæringen kommer, efter det allerede i sidste uge stod klart, at Zepto var i alvorlige problemer.

Karsten Ree scorede omkring to milliarder kroner, da han for godt et år siden solgte Den Blå Avis til amerikanske eBay.

Allerede dengang havde han en klar besked til Zepto, som han dengang ejede 10 procent af.

Med de mange penge på banbogen kommer Zepto-konkursen derfor ikke til at berøre ham på nogen mærkbar måde.

Det gør den til gengæld, når det gælder Zeptos omkring 30 medarbejdere, der alle nu bliver opsagt. Også selskabets aktionærer - der har investeret via minibørsen First North - står til at blive ramt af konkursen.

First North suspenderede allerede i går al handel med aktien.

Zepto har her haft en markedsværdi på omkring 43 millioner kroner, efter selskabet blev noteret for lige akkurat tre år siden.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S