Antallet af dyre cyber-angreb stiger voldsomt

Antallet af cybernangreb mod amerikanske sikkerhedssystemer stiger eksplosivt. Et bestemt land er i kikkerten som hovedsynder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af cyberangreb på USA's forsvarsministerium er steget voldsomt i løbet af 2009. Mange af de pågældende angreb kommer fra Kina.

I første halvdel af året blev der rettet 43.785 ondsindede angreb mod forsvarssystemer i USA.

Dette udgør en meget stor stigning, da der i løbet af hele 2008 blev rettet 54.640 angreb af samme type mod de samme systemer. Hvis resten af året fortsætter på samme måde, vil stigningen være på hele 60 procent i forhold til forrige år.

Kommissionen bag rapporten beskæftiger sig med sikkerhedsimplikationer forårsaget af USA's handelsrelationer med Kina.

Den årlige rapport konkluderer, at "mange både indicier og tekniske undersøgelser antyder, at den kinesiske stat er involveret i de pågældende aktiviteter."

"Antallet af ondsindede computeraktiviteter rettet mod USA er blevet større i 2008 og er steget kraftigt i 2009. Meget af aktiviteten stammer tilsyneladende fra Kina," hedder det.

Betydelige omkostninger

"Omkostningerne ved den slags angreb er betydelige," står der i rapporten.

Med udgangspunkt i data fra forsvarsministeriets 'Joint Task Force-Global Network Operations' hedder det i rapporten, at det amerikanske militær i perioden fra september 2008 til marts 2009 måtte bruge mere end 513 millioner kroner på at afværge angreb.

Antallet af angreb er steget stødt i årevis.

I 2000 blev der for eksempel kun rapporteret om 1.145 angreb i alt.

Stigningen er dog blandt andet forårsaget af det faktum, at det amerikanske militær simpelthen er blevet bedre til at identificere cyber-trusler, siger Chris Poulin, der er sikkerhedschef ved Q1 Labs, og som tidligere har beskæftiget sig med efterretninger i det amerikanske luftvåben.

Er det kinesiske hackere eller kinesiske servere?

Tallene er "sikkert mere præcise i dag," end de var for ni år siden, siger han.

Sikkerhedseksperter har længe vidst, at en del cyber-angreb stammer fra kinesiske IP-adresser, men på grund af internettets decentraliserede natur, er det meget svært at afgøre, hvornår et angreb rent faktisk kommer fra Kina, og hvornår de kinesiske servere bare er brugt som trædesten på vejen.

Chris Poulin fortæller, at hans amerikanske virksomhedskunder oplever angreb, der stammer fra Kina, Nordkorea og mellemøsten. "Vi ser uden tvivl, at der er mønstre der peger på specifikke lande."

Han tilføjer, at eftersom Kinas regering har taget skridt mod at kontrollere adgangen til internettet i landet, så kunne den sikkert også forhindre angrebene, hvis den ville.

"Kina står helt sikkert bag angreb," siger han. "Om de ligefrem er sponsorerede af staten, er der ingen, der ved. Men staten gør i hvert fald ikke meget for at forhindre dem."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos