Vestas opretter nyt it-center på Filippinerne

Vindmøllegiganten Vestas opretter et nyt it-center på Filippinerne.

Artikel top billede

It-direktør Torben Bonde fra Vestas opretter som led i en større strukturændring et nyt it-center i Manila. Foto: Jakob Boserup. (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Vindmøllegiganten Vestas gennemfører en større strukturændring i Vestas IT, herunder oprettes et helt nyt it-center på Filippinerne, hvor 200 medarbejdere skal arbejde på længere sigt.

I forvejen har selskabet tre it-centre i henholdsvis Danmark, Singapore og i den amerikanske by Portland i staten Oregon.

Oprettelsen af det det nye center kommer ikke til at betyde nedskæringer i den 400-mand store danske it-afdeling, forklarer it-direktør Torben Bonde fra Vestas IT.

"Der er tale om en optimering og forretningstilpasning af Vestas IT," siger han.

Med ændringerne vil Vestas IT øge kvaliteten i den it-service, som man leverer til forretningen, samtidig med at der sker en optimering af omkostningerne, forklarer Torben Bonde.

Han fortæller, at medarbejderne førhen har arbejdet inden for et bestemt teknologi-område med både planlægnings-, udviklings- og driftsmæssige opgaver inden for bestemte områder som eksempelvis SAP, Infor XA eller Microsoft.

Der bliver nu etableret teams, som i deres arbejde er orienterede mod de hovedforretningsprocesser, der er i Vestas; Sales, Service, Production og så videre, oplyser Torben Bonde.

I sidste ende skulle det, ifølge direktøren, give mere fokus på brugerne, bedre ressourceplanlægning og større medarbejdertilfredshed i form af bedre mulighed for fordybelse i det enkelte arbejdsområde.

Tilstedeværelse i Asien

It-direktøren forklarer, at geografien og tilstedeværelsen i Asien også spiller en væsentlig rolle.

Indgangen til it vil fremover ske via dedikerede kontaktpersoner, som har viden og kompetence indenfor de relevante forretningsområder og ikke gennem hele den 600 mand store it-organisation, forklarer han.

"Brugerne vil tale med de samme it-folk hver gang, og dem, de taler med, vil have stort kendskab til netop deres område," siger Torben Bonde.

Inden for de kommende år vil det nye center i Manila altså huse op imod 200 it-folk.

Valget er også faldet på Manila på grund af "value for money", som it-direktøren udtrykker det.

Han forklarer, at et højt engelskniveau hos den lokale arbejdskraft, muligheden for at finde kvalificeret arbejdskraft lokalt, samt af muligheden for at omkostningsoptimere, spiller en afgørende rolle.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job