Windows 7 undgår mest irriterende Vista-problemer

Microsofts indsats for at undgå de problemer, som Vista lider under, ser ud til at virke. Men medaljen har også en bagside.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts arbejde med at forbedre kompatibilitet mellem applikationer og Windows 7 i forhold til Windows Vista ser ud til at have båret frugt.

Applikations-kompatibilitet er stadig den største bekymring for mange potentielle købere af en opgradering til Windows 7, men Microsoft fremturer med statistikker, der viser, at et imponerende antal applikationer kører problemløst på Windows 7.

Og analytikerne er enige om, at problemerne med Vista - enhedsdrivere og applikationer, der fejlede helt eller delvist og brændte mange brugere af og bidrog til Vistas ringe udbredelse - endnu ikke har vist sig på Windows 7.

Udrulning ikke bremset af problemer

"Jeg er ikke stødt på nogen virksomheder, der har sagt, at det på grund af den ene eller den anden applikation har holdt sig fra at udrulle Windows 7," siger Michael Cherry, som er analytiker hos det uafhængige firma Directions on Microsoft.

Han roser Microsoft for at "arbejde hårdt - meget, meget hårdt" på at sikre, at der ikke opstår kompatibilitetsproblemer med applikationer og enhedsdrivere.

I sidste uge udgav Microsoft sin nyeste oversigt til it-professionelle over de applikationer, der er kompatible med Windows 7.

Ud af de flere end 13.000 applikationer på listen er 82 procent i dag kompatible med Windows 7.

Det inkluderer de 23 procent, der er blevet godkendt som kompatible under Microsofts Windows 7 Logo-program.

Microsoft hævdede i sidste måned på en blog, at mere end 800.000 unikke applikationer kører på Windows 7 (heriblandt taltes dog adskillige versioner af samme program, 32 og 64 bit-versioner samt viften af forskellig sprogversioneringer).

Derfor er Windows 7 meget nemmere end Vista

Ud af disse er mere end 9.000 applikationer og enhedsdrivere blevet godkendt som kompatible under Windows 7 Logo-programmet.

Man kan finde mere information på Microsofts Windows 7 Compatibility Center.

Mere end 10 gange så mange som Vista

Til sammenligning havde Microsoft kun godkendt 800 unikke applikationer som kompatible med Vista i februar 2007 - en måned efter lanceringen.

Det skal siges, at det har været meget lettere for Microsoft at sikre applikationskompatibilitet for Windows 7 end for Vista.

Med Vista foretog Microsoft større ændringer i styresystemets kerne for at forbedre sikkerheden.

De inkluderede eksempelvis at fjerne administrator-rettighederne som standard for brugere samt inkludere en funktion ved navn User Account Control (UAC), som popper op og beder brugeren om at godkende, hver gang en ny applikation eller enhedsdriver skal installeres eller ændres.

Disse ændringer knækkede ryggen på mange applikationer, der var udviklet til Windows XP.

Derimod udgør "kompatibilitetsproblemer kun en lille udfordring i Windows 7, da udviklerne allerede har brugt en masse tid på at få deres applikationer til at fungere på Vista, og de to styresystemer har et meget ens grundlag," siger Janel Garvin, der er administrerende direktør for analysefirmaet Evans Data, der beskæftiger sig med udviklermarkedet.

Udviklere begejstrede for Windows

Andre faktorer som positive anmeldelser og opsparet efterspørgsel gør det også lettere.

"Med Vista mislykkedes det slemt for Microsoft at få udviklerne til at skrive applikationer til det ny styresystem, som aldrig opnåede nogen særlig støtte i softwareudviklingsmiljøet," siger hun.

"Windows er på den anden side et styresystem, som udviklerne er meget begejstrede over."

Næsten 30 procent af udviklerne forventer ifølge Evans spørgeundersøgelse, at Windows 7 bliver deres primære mål for udvikling til næste år, hvilket ifølge Garvin er højere end for noget andet styresystem inklusiv XP.

Mange løsnings-muligheder - se dem her

Der er adskillige mulige løsninger, hvis en applikation ikke fungerer på Windows 7:

- Du kan køre Windows Fejlfinding fra Kontrolpanel. Det kan løse eventuelle problemer med programkompatibilitet ved at undersøge, hvilket styresystem din applikation kører bedst under, og derefter simulere dette miljø.

- Du kan bruge Windows 7's indbyggede virtualisering af Windows XP ved navn XP Mode.

- Eller du kan benytte et tredjepartsprogram til virtualisering såsom VMwares gratis VMware Player eller betalingsprogrammet VMware Workstation.

Flere løsningsmodeller

Virksomheder, der oplever kompatibilitetsproblemer med applikationer på Windows 7 har fra Microsofts side tre løsningsmuligheder:

- Den nævnte XP Mode.

- Microsofts enterprise-kunder kan benytte MED-V-virtualisering.

- Specialproducerede applikationer kan rettes til ved hjælp af Microsofts værktøjer til såkaldt "shimming."

Cherry efterspørger, at leverandørerne faktisk optimerer deres software i forhold til de nye funktioner i Windows 7. Det er dog ikke noget, han endnu har oplevet leverandørerne gøre.

"Udover at undgå at blive katastrofalt fældet var det så ikke en god idé, hvis ens applikationer faktisk udnyttede nogen af Windows 7's styrker?" spørger han retorisk.

Han henviser til ting som Jumplister, Ribbon-brugergrænsefladen eller de 64 bit-komponenter, der nu er almindeligt udbredt i nye computere.

Cherry nærer dog ikke noget stort håb for, at dette vil ske. Og her henviser han til Microsofts kommende Office 2010, som vil kunne køre på både 32 og 64 bit, og som bliver bagud-kompatibel med XP, hvilket gør det umuligt at optimere den til Windows 7, mener han.

"Og hvis Microsoft ikke engang selv er villig til at gøre det, hvem vil så?" spørger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,