Udviklingskapløb om LTE spidser til

Tilhængere af to forskellige tilgange siger begge, at de har demonstreret VoIP-opkald.

Artikel top billede

(Foto: Vuk Vukmirovic)

Computerworld News Service: Tilhængerne af to konkurrerende specifikationer for levering af opkald via LTE-netværk har de seneste dage gennemført opkalds-demonstrationer, mens mobilgiganten Ericsson tilsyneladende har droppet sin støtte til det ene system.

LTE (Long-Term-Evolution) ser ud til at blive de fleste mobil-operatørers førstevalg til næste generations netværk, men det kan hverken bære tale- eller sms-trafik på samme måde, som operatørernes netværk kan i dag, eftersom det er et pakke-baseret IP-netværk.

Udstyrsleverandørerne foretrækker sammen med operatørerne en af to tilgange til håndtering af opkald via LTE, henholdsvis VoLGA (Voice over LTE via Generic Access) og One Voice.

Første LTE-opkald er gennemført

Torsdag fortalte Nokia Siemens Networks, at det var lykkedes at gennemføre et opkald via LTE-netværk på virksomhedens udviklings-centre i Tyskland og Finland. Opkaldet benyttede firmaets Fast Track VoLTE-teknologi, som efter Nokia Siemens Networks mening minder om One Voice-initiativet.

Virksomheden har dermed slået sig til sværvægterne som Alcatel-Lucent, Nokia, AT&T, Verizon Wireless og Orange, der annoncerede One Voice i sidste måned.

Fast Track-systemet tilbyder en call control-teknik, der er fuldt standardiseret af 3GPP (Third-generation Partnership Project), der står for 3G og LTE, fortæller Nokia Siemens.

Det udnytter fordelene ved IP Multimedia Subsystem (IMS), der er et nyt system til implementering af kabeltjenester og trådløse tjenester.

Virksomheden meddeler desuden, at den snart vil teste voice-opkald med en fuldt implementeret IMS-platform.
Kapløbet spidser til
Nokia Siemens' meddelelse kommer bare en dag efter Deutsche Telekoms annoncering af, at virksomheden har gennemført et LTE voice-opkald ved hjælp af VoLGA-teknologi.

Selskabet havde benyttet uafhængige VoLGA-baserede systemer fra Kineto Wireless og Alcatel-Lucent, fortalte den tyske operatør. Torsdag offentliggjorde Kineto en ny software til virksomhedens acces gateway, som ifølge Kineto understøtter VoLGA Forums specifikationer.

Vigtigt medlem er trådt ud

I mellemtiden har et af medlemmerne af One Voice-gruppen tilsyneladende droppet støtten til VoLGA.

Ericsson, det tidligere nøglemedlem af VoLGA Forum, er ifølge nyhedsrapporter i denne uge stoppet i organisationen.

Gruppens hjemmeside, som tidligere havde Ericsson på listen over medlemmer, nævner ikke længere virksomheden.

"Det er et ret hårdt slag for VoLGA," siger analytiker hos IDC Godfrey Chua.

I sidste ende vil de mobile operatører med LTE sandsynligvis køre voice og sms-trafik sideløbende med data på et enkelt netværk ved hjælp af LTE, hvilket vil give en mere effektiv udnyttelse af radio-spektret.

Men overgangen kommer nok til at tage flere år, hvor imens voice stadig vil skulle køre via 3G og ældre netværk, siger Godfrey Chua.

LTE vil først blive brugt til at offloade data-trafik fra enheder som for eksempel bærbare computere, så man kan frigøre kapacitet på 3G-netværkene, fortæller han.

LTE-telefonerne forventes ikke at komme på hylderne før efter næste år, og operatørerne forventes at beholde deres 3G netværk i adskillige år endnu. Verizon fortalte tidligere i år, at selskabets 3G netværk vil køre i mindst fem til syv år endnu.

"Det er ikke altafgørende at finde en tale-løsning lige med det samme," siger Godfrey Chua.

Men operatørerne vil nok gerne vide, hvilken tilgang leverandørerne planlægger at vælge, at så de ikke risikere at strande med en uønsket løsning, når den tid kommer," tilføjer han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job