Kommuner kan frit sjofle med udbudsreglerne

Det får ingen konsekvenser for 28 kommuner, at de har har fusket med it-udbudsreglerne. Først fra 1. juli træder nye skrappere regler i kraft.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

I dag kan offentlige myndigheder stort set uden konsekvenser undlade at gå i udbud med anskaffelser, der ellers ifølge udbudsreglerne burde gå i udbud.

Det oplyser ekspert i udbudsret, manager cand.jur. Maj-Britt Böwadt fra Rambøll Management Consulting.

Hun peger dog på, at der fra 1. juli 2010 træder nye regler i kraft, når Danmark implementerer ændringerne i Kontroldirektivet.

"Ændringerne betyder, at kontrakter, der ulovligt er blevet gennemtrumfet uden udbud, under nærmere omstændigheder kan ophæves."

"Denne mulighed findes ikke i dag, da de offentlige myndigheder faktisk ikke behøver at efterleve afgørelser fra Klagenævnet for Udbud," siger hun.

De nye regler får først virkning fra ikrafttrædelsen, oplyser Maj-Britt Böwadt.

28 kommuner kan gå fri

Dermed bliver der formodentlig ingen konsekvenser for de 28 kommuner, der allerede har indgået aftaler med KMD uden at gå i udbud.

Manglende udbud, der ellers har kostet skatteborgere op imod 200 millioner kroner og fået politikere op i det røde felt.

Selvom de 28 kommuner er havnet på Konkurrencestyrelsens bord, behøver de intet at frygte. For heller ikke Konkurrencestyrelsen har mulighed for at gribe kraftigt ind, forklarer Maj-Britt Böwadt.

"Konkurrencestyrelsen har ikke kompetence til at træffe afgørelser i konkrete sager om udbud, og kan hverken nedlægge forbud eller udstede påbud."  

"Når Konkurrencestyrelsen behandler konkrete sager om udbud, er det med henblik på, at man på baggrund af en uformel konfliktløsning kan rette op på eventuelle fejl, der måtte være begået under en udbudsprocedure, eller at yde rådgivning til en ordregivende myndighed, således at risikoen for en klagesag minimeres," siger hun.

Undrer sig over få udbud

Maj-Britt Böwadt fra Rambøll Management Consulting, der rådgiver kommuner i udbudsspørgsmål, understreger, at hun ikke vil kommentere på den konkrete sag:

"Jeg kan ikke udtale mig om de konkrete sager, da jeg ikke kender de nærmere omstændigheder, men generelt kan man da undre sig over, at vi ikke ser så mange udbud eller konkurrenceudsættelser af kommunale systemer".

Hun understreger, at opgaver på en værdi over en halv million kroner skal annonceres og konkurrenceudsættes, og anskaffelser for over cirka 1,5 millioner kroner skal i EU-udbud.

Fortolkes indskrænkende

Såfremt der er tale om opdateringer af et eksisterende system, skal den oprindelige kontrakt derfor indeholde mulighed for en sådan opdatering, enten i form af tilkøbsmuligheder eller som option.

Opgraderingen skal desuden holde sig inden for den oprindeligt udbudte kontrakts rammer, herunder kontraktvarighed og prissætningsmekanismer.

Et udbud, der naturligvis skal være foregået efter alle de gældende regler.

Indeholder den oprindelige kontrakt ikke en sådan mulighed for opgradering, gælder det almindelige udbudsretlige princip om, at væsentlige ændringer medfører en pligt til fornyet konkurrenceudsættelse eller udbud.

Bestemmelsen om direkte tildeling af kontrakt, fordi der kun findes én leverandør, der kan klare opgaven, er ifølge Maj-Britt Böwadt en undtagelsesbestemmelse, der skal fortolkes indskrænkende.

Bestemmelsen kan kun anvendes i de tilfælde, hvor det ville kunne betragtes som misbrug at opfordre til afgivelse af bud eller interessetilkendegivelser, fordi der kun findes én leverandør, der kan møde behovet.

Det vil derfor altid være en konkret vurdering, om den enkelte kommune er forpligtet til at konkurrenceudsætte eller udbyde anskaffelsen.

Ikke en vanskelig proces

Ifølge Maj-Britt Böwadt behøver genemførelsen af konkurrenceudsættelse eller udbud ikke at være en besværlig eller kompliceret process.

Hun forklarer, at det væsentligste er, at kommunen identificerer sine behov og krav til systemet og på den baggrund udarbejder det udbudsmateriale, der skal anvendes i forbindelse med konkurrenceudsættelsen eller udbuddet.

"Et udbud skal selvfølgelig skal overholde de minimumstidsfrister, der fremgår af udbudsdirektivet - men bortset herfra bør gennemførelsen af selve anskaffelsesprocessen være stort set ens, uanset om der sker konkurrenceudsættelse og udbud eller foretages en direkte forhandling med en leverandør," siger hun.

I forvejen krav til god forvaltningsskik

Hun understreger, at som offentlig myndighed er kommunerne jo underlagt kravene til god forvaltningsskik, der blandt andet indebærer, at der skal gennemføres en proces, der dokumenteres og begrundes, ligesom valget af system skal være udtryk for en forsvarlig økonomisk forvaltning af offentlige midler.

"Fordelen ved konkurrenceudsættelse og udbud er desuden, at der skabes den fornødne konkurrence på markedet - en konkurrence, der er til fordel for kommunen," forklarer hun.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS