De store danske mainframes holder også fri juleaften

Juleaften tager de to mainframes hos SDC en slapper oven på en travl måned. Juleaften får dankort og maskiner nemlig lov til at køle af.

Artikel top billede

Det har af sikkerhedsmæssige årsager ikke været muligt at vise et foto af de omtalte Z9-maskiner. Men her er et arkivfoto fra SDC i 1988. Fotograf ukendt.

Juleaften betyder for de fleste danskere afslapning og hygge efter en stresset måned, hvor dankortet har været nærmest glødende efter indkøb af gaver og alt for meget mad.

Imidlertid viser det sig nu, at næsten det samme gør sig gældende for mainframes. Også de bruger nemlig juleaften til at hvile ud ovenpå den hårdeste måned på året.

Det fortæller Erik Jakobsen, som er administrerende direktør hos SDC, der har to IBM Z9 mainframes i stalden.

Han fortæller, at de to mainframes har allermest at lave i netop december måned, fordi maskinerne især håndterer slutkundernes korttransaktioner.

"De får bank, kan jeg hilse dig at sige. Det er vores travleste tid på korttransaktioner," siger Erik Jakobsen.

Stille juleaften

Men juleaften er det ifølge direktøren anderledes. Hvor der på almindelige aftener plejer der at være et pænt tryk på, stilner det næsten helt af juleaftensdag omkring klokken 17.30.

Herefter sker der simpelthen næsten intet, fortæller direktøren, mens han kigger i firmaets skema over maskinernes workload den 24. december 2008.

"Men der være nogen, som har fået nogle små gaver. Mellem klokken 22 og 01 er vi nemlig, efter næsten stilstand, oppe på en tiendedel af det normale," siger Erik Jakobsen.

Ifølge direktøren er de to mainframes af typen Z9, som er fremstillet hos IBM. Maskinerne har 72 terabyte diskplads, og når det går stærkt, behandler de 11.000 MIPS (millioner instruktioner per sekund).

Erik Jakobsen fortæller, at en planlagt sammenlægning med BEC ikke betyder, at der så bliver mainframes til overs hos selskaberne.

Det skyldes, at antallet af transaktioner alene blandt firmaets eksisterende kunder, stiger med mellem 10 og 15 procent om året.

"Det er typisk homebanking-kunder som bliver mere aktive," siger direktøren.

Mainframes får kun bløde pakker

De står jo helt alene julenat…er ikke sådan, at de ligesom lænkehunden i julesangen, også skal vide, at det er jul? Får de ikke et ekstra klap?

"Jo, det gør de altid. Vi sender dem en meget venlig hilsen alle sammen. Men de får desværre kun bløde pakker…software," siger Erik Jakobsen.

Man kunne måske forestille sig, at denne friaften kunne benyttes til vedligehold eller kørsler af test. Men ifølge direktøren behøver hverken mainframes eller ansatte at frygte at tage disse denne friaften i brug til rutinetjek eller udskiftninger på systemerne, forsikrer direktøren.

"Den slags kører i nogle helt andre faste rammer," siger han.

Sender julekort via fibernetl

Direktøren fortæller, at de to mainframes i øvrigt for første gang skal holde jul hver for sig i år. I løbet af sommeren er de to maskiner nemlig blevet skilt ad, og den ene er blevet stillet op 10 kilometer fra den adresse, som de ellers hidtil har delt.

"Vi har ekstraordinært givet dem lov til at sende korte, private hilsener i løbet af juledag via fibernettet," siger Erik Jakobsen.

De to maskiner kommunikerer i forvejen temmelig meget sammen, idet SDC's systemer kører spejlet, så al information udveksles mellem de to mainframes netop via fiber.

"Det er et fuldt spejlet system på 10 kilometers afstand," siger Erik Jakobsen, der afslører, at det faktisk var et stort arbejde at skille de to maskiner fra hinanden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S