Sådan foregår den danske silicium-produktion:

Læs også: Dansk silicium i verdensklasse

På Topsils fabrik i Frederikssund bliver der produceret silicium efter float zone metoden. Det betyder, at råmaterialet, der leveres i lange stænger, bliver smeltet om i et lukket kammer ved hjælp af en elektromagnetisk spole. Således bliver alle atomer helt ensartede.

Sagt på kemisprog, så bliver råmaterialet omdannet fra at være polysilicium til at være monosilicium.

De rå siliciumstænger bliver først slebet helt glatte for at fjerne alle ujævnheder, og bliver siden vasket i forskellige syrebade, for at fjerne støv og urenheder.

Den mindste urenhed kan betyde, at den færdige siliciumstang bliver misdannet.

Her ses en af de rå stænger af polysilicium, før den er blevet slebet. Foto: Kenneth Hansen

Produktion af silicium kræver et helt rent produktionsmiljø. Hårnet og kitler er et krav. Foto: Kenneth Hansen

Den rene polysilicium bliver placeret i et kammer, hvor en elektromagnetisk spole smelter siliciumstangen, der drypper ned på en podekrystal og danner en ny stang, hvor alle atomer er helt ens - såkaldt monosilicium.

Omsmeltningen af polysiliciumen bliver fulgt nøje af en medarbejder. Det er vigtigt, at den færdige siliciumstang bliver helt jævn, derfor kræver det stor koncentration at følge med i processen. Foto: Kenneth Hansen

Sådan ser siliciumstangen ud, efter den er blevet omsmeltet. Dette skulle efter sigende være et særligt fint eksemplar. Foto: Kenneth Hansen.

Monosilicium-stangen skæres ud i mindre stykker, der sendes ud af landet for at blive bestrålet i en atomreaktor. I atomreaktoren bliver stykkerne bombarderet med neutroner, der omdanner en del af siliciumatomerne til fosforatomer. Det er den sammensætning af silicium og fosfor, der giver materialet dets gode strømledende egenskaber.

Det ligner næsten noget fra våbenindustrien, men den torpedolignende stang består af omsmeltet silicium. Her bliver den skåret i mindre stykker, inden den bliver sendt ud af landet for at blive bestrålet i en atomreaktor. Foto: Kenneth Hansen

Efter siliciumstængerne er blevet bestrålet, bliver de sendt til en skive-fabrik i østen. Her skæres stængerne ud til helt tynde skiver. Og så er de ellers klar til at blive solgt til halvlederindustrien.

Sådan ser slutproduktet ud. Foto: Kenneth Hansen

Læs også: Dansk silicium i verdensklasse

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S