Sharepoint frosset ud i Sverige

Den svenske afdeling af dagligvarekæden Coop dropper Microsofts intranet-løsning Sharepoint. Følger danske Coop efter?

Artikel top billede

Det er koldt i broderlandet i øjeblikket, rigtig koldt, og midt i vintervejret, har it-organisationen i dagligvaregiganten Coop's svenske afdeling, besluttet at lægge Microsofts intranet-løsning, Sharepoint, på is.

Det er for svært at bruge for almindelige mennesker, mener svenskerne.

"Sharepoint er for besværligt for vores it-utrænede brugere", siger Coops webansvarlige, Marie Enbuske, til Computerworlds søsterblad, Computersweden.

Coop har brugt Sharepoint 2003 til intranettet, men når dagligevarekoncernen bygger nyt intranet til sine 8.000 medarbejdere, er valget faldet på konkurrenten Episerver. Den nye intranet-løsning skal være færdig til marts.

De ansatte skal kunne dele information på intranettet i form af blogs og wiki'er.

"Vi vil gøre det mere enkelt for de ansatte at lægge deres materiale på, så de ikke får redaktørerne til at gøre det for dem," siger Marie Enbuske.

Danske Coop fortsætter

De fællesnordiske Coop'er havde indtil 2008 fælles it-afdeling, og i den periode overtog Coop i Danmark en række it-opgaver fra Coop i Sverige.

Coop Danmark fortsætter ufortrødent med sin Sharepoint-løsning, selv om Coop Sverige har valgt at skifte.

I øjeblikket kører både svenske og danske Coop Sharepoint. Sharepoint arvede svenskerne fra danskerne, og det er den, de nu er på vej ud af, fortæller Lars Frahm, it-direktør i Coop Danmark.

"Vi bruger Sharepoint som fundament for vores intranet-løsning, både til hovedkontor og butikker. Vi har 850 butikker og hele hovedkontoret på løsningen. Sharepoint er også en udviklingsplatform, som vi selv har udviklet applikationer til. Vi satser på, at der kommer flere og flere standardmoduler, som vi kan drage nytte af," fortæller Lars Frahm.

Coop Danmark forfølger en Microsoft-strategi på den decentrale platform, men ERP-systemet kører på en IBM-mainframe.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job