Dit gamle elektronik-skrot er penge værd

Det globale marked for elektronik-skrot vokser eksplosivt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det globale marked for genbrug af elektronikskrot vil vokse fra 30,5 milliarder kroner i 2009 til næsten 78,7 milliarder sidst i 2014, hvilket svarer til en årlig vækst på 20,8 procent i løbet af prognosens periode.

Dette beløb repræsenterer penge, der omsættes i forbindelse med genindvinding af værdifulde materialer fra elektronikskrot.

Tallene er fra den ny markedsundersøgelse "e-Waste Recovery and Recycling" fra ABI Research.

De juridiske rammer for genbrug af elektronikskrot er stadig stærkest i Europa under EU's strenge WEEE-direktiv, men non-profitorganisationer såsom Basel Action Network (BAN) og e-Stewards Initiative arbejder på at forbedre forholdene også i andre dele af verden, særligt i USA.

En virksomhed som Apple promoverer nu stærkt sin grønne profil og viser sine kunder, hvordan Apples produkter kan genbruges.

Apples topchef, Steve Jobs, gjorde noget ekstra ud af at tale om genbrug ved [url=https://www.computerworld.dk/art/54791]lanceringen af Apple iPad[/url.]

Kan blive til stort miljøproblem

Alt afhængig af, hvordan det håndteres, kan kasseret elektronik udgøre et stort miljøproblem eller et massivt potentiale for uventet økonomisk gevinst.

Med den rette håndtering kan meget elektronikskrot genindvindes og genbruges og således blive til en væsentlig ny indtægtskilde.

Men den forkerte håndtering udgør derimod en massiv trussel mod verdens økosystemer og kan resultere i forurening af jorden, luften og vandet samt udsætte arbejdere, beboere og dyreliv for en lang række sundhedsrisici.

Væksten kommer fra blandt andet indsamling og øget genbrug af elektronikskrot, i stigende grad mere tilgængelige innovative og prisbillige genbrugsteknologier, en mere robust genbrugsmæssig infrastruktur og juridisk ramme på verdensplan, de globale elektronikmarkeder og deres betydelige vækst i de udviklende økonomier samt integrationen af formelle og uformelle genbrugsmarkeder i vigtige områder i Asien-Stillehavsregionen.

Practice director hos ABI Research, Larry Fisher, siger:

"Finanskrisen rystede den globale affaldshåndterings-branche i sin grundvold. De faldende priser på varer fik efterspørgslen på genbrugsmaterialer til at tørre ind og ændrede genbrug fra et ærværdigt og profitabelt foretagende til et dilemma, der var sprunget økonomisk læk."

Han mener dog, at "den samlede konsekvens af den igangværende økonomiske bedring og den stærkere globale genbrugslovgivning vil i de næste fem år føre til bedre og bedre genbrug og genindvinding."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S