Dit gamle elektronik-skrot er penge værd

Det globale marked for elektronik-skrot vokser eksplosivt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det globale marked for genbrug af elektronikskrot vil vokse fra 30,5 milliarder kroner i 2009 til næsten 78,7 milliarder sidst i 2014, hvilket svarer til en årlig vækst på 20,8 procent i løbet af prognosens periode.

Dette beløb repræsenterer penge, der omsættes i forbindelse med genindvinding af værdifulde materialer fra elektronikskrot.

Tallene er fra den ny markedsundersøgelse "e-Waste Recovery and Recycling" fra ABI Research.

De juridiske rammer for genbrug af elektronikskrot er stadig stærkest i Europa under EU's strenge WEEE-direktiv, men non-profitorganisationer såsom Basel Action Network (BAN) og e-Stewards Initiative arbejder på at forbedre forholdene også i andre dele af verden, særligt i USA.

En virksomhed som Apple promoverer nu stærkt sin grønne profil og viser sine kunder, hvordan Apples produkter kan genbruges.

Apples topchef, Steve Jobs, gjorde noget ekstra ud af at tale om genbrug ved [url=https://www.computerworld.dk/art/54791]lanceringen af Apple iPad[/url.]

Kan blive til stort miljøproblem

Alt afhængig af, hvordan det håndteres, kan kasseret elektronik udgøre et stort miljøproblem eller et massivt potentiale for uventet økonomisk gevinst.

Med den rette håndtering kan meget elektronikskrot genindvindes og genbruges og således blive til en væsentlig ny indtægtskilde.

Men den forkerte håndtering udgør derimod en massiv trussel mod verdens økosystemer og kan resultere i forurening af jorden, luften og vandet samt udsætte arbejdere, beboere og dyreliv for en lang række sundhedsrisici.

Væksten kommer fra blandt andet indsamling og øget genbrug af elektronikskrot, i stigende grad mere tilgængelige innovative og prisbillige genbrugsteknologier, en mere robust genbrugsmæssig infrastruktur og juridisk ramme på verdensplan, de globale elektronikmarkeder og deres betydelige vækst i de udviklende økonomier samt integrationen af formelle og uformelle genbrugsmarkeder i vigtige områder i Asien-Stillehavsregionen.

Practice director hos ABI Research, Larry Fisher, siger:

"Finanskrisen rystede den globale affaldshåndterings-branche i sin grundvold. De faldende priser på varer fik efterspørgslen på genbrugsmaterialer til at tørre ind og ændrede genbrug fra et ærværdigt og profitabelt foretagende til et dilemma, der var sprunget økonomisk læk."

Han mener dog, at "den samlede konsekvens af den igangværende økonomiske bedring og den stærkere globale genbrugslovgivning vil i de næste fem år føre til bedre og bedre genbrug og genindvinding."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S