DMI sætter ekstra server ind mod uvejr

Eksplosion i besøgstal har sendt DMI til tælling. Ekstra server og frakobling af logs vil øge kapacitet i løbet af kort tid

Artikel top billede

Foto: Helmut Gevert

Det er en ekstrem stigning i antallet af besøgende hos Dansk Meterorologisk Institut, som tirsdag formiddag har sendt DMI's hjemmeside i knæ.

Det fortæller Bjarne Siewertsen, der er informationschef hos DMI og redaktør af dmi.dk.

"Vores tekniske afdeling fortæller, at vi har fordoblet vores hidtidige peak. Det er meget voldsomt," siger Bjarne Siewertsen.

Han fortæller, at DMI tidligere har udvidet kapaciteten af systemerne til at kunne håndtere netop tidligere besøgsrekorder, som senere har vist sig at være rigeligt.

Grænsen er nået

Men med dagens besøgstal, afstedkommet af den tilsyneladende enorme interesse for en varslet snestorm, har systemerne tilsyneladende nået grænsen for, hvad der er muligt.

Hos FDIM fortæller den såkaldte realtime statistik, at DMI omkring klokken 10 var på vej ud af skemaet med omkring 135.000 estimerede brugere.

Bjarne Siewertsen fortæller, at DMI hidtil har optimeret systemet til at kunne håndtere endnu flere, hver gang en rekord bliver slået.

"Men det her er altså en ordentlig basse på en gang," siger han.

Han fortæller, at fordoblingen i antallet af besøgende kan skyldes, at det er ret sjældent, at et så stort uvejr rammer hele landet på en gang.

En anden teori er ifølge redaktøren, at det varslede snevejr er blevet talt rigtig, rigtig meget op, forklarer han, og henviser til nogle af de store landdækkende mediers omtale af tirsdagens uvejr.

"Vi har jo prøvet vejr som er betydeligt mere voldsomt end det her," siger han.

Hjælperserver på vej

Ifølge Bjarne Siewertsen har DMI arbejder DMi netop nu på sætte en hjælpeserver op hos Uni-C, som i løbet af kort tid skal aflaste hjemmesiden.

"Inden for en time sætter vi en ekstra maskine på som kan trække noget af læsset," siger Bjarne Siewertsen.

Allerede nu vil tålmodige besøgende på DMI's hjemmeside dog kunne konstatere forbedringer, forklarer redaktøren.

"Vi har slået nogle logningsfunktioner fra på sitet, simpelthen for at fjerne noget belastning," siger Bjarne Siewertsen, som understreger, at siden nu loader, hvis man har lidt tålmodighed.

Han fortæller, at den ekstra server har været på vej et stykke tid, og at dagens opsætning af maskinen derfor bliver en permanent løsning, som også fremover vil sikre tilgængeligheden af siden under voldsomme besøgstal.

Trafikken.dk presset

Hos Vejdirektoratet fortæller webmaster Jesper Henrik Lyre, at også denne hjemmeside er hårst presst af unormalt mange besøgende.

han forklarer, at den aktuelle statistik er usikkert, men han vurderer at besøgsantallet ligger på 60.000 i løbet af to timer, sent tirsdag formiddag. Det skal sammenholdes med et normalt besøgstal på omkring 60.000 besøgende i døgnet.

Også hos Vejdirektoratet har man derfor slået funktioner fra for at klare besøgspresset.

"Klokken 11.45 lagde jeg trafikken over på vores nødforside, som fjerner alt det unødvendige," siger Jesper Henrik Lyre.

Han forklarer, at siden dermed er ren HTML, altså uden billeder og alle de spændende ting.

Imidlertid er det stadig muligt at klikke sig videre til webcams og andet indhold fra denne HTML-version, som ifølge Jesper Henrik Lyre har fået gjort siden mere stabil, men svært tilgænglig i perioder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect