Hackeren 'Iceman' får lang fængselsdom

Max Butler bestyrede CardersMarket.com, der var et onlineforum for salg af stjålne kreditkort-oplysninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
En sikkerhedsanalytiker, der endte i en kriminel løbebane, er blevet idømt 13 års fængsel for at hacke sig ind i finansielle institutioner og for at stjæle kreditkort-kontooplysninger.

Fredag morgen blev der afsagt dom over Max Ray Butler, som brugte hacker-pseudonymet Iceman, i sigtelser for elektronisk bedrageri og identitetstyveri.

Skal betale millioner i erstatning

Udover dommen på 13 års fængsel står Butler over for fem år med tilsynsværge efter fængslet, og så skal han betale godt 150 millioner kroner i erstatninger til sine ofre, oplyser statsanklager Luke Dembosky, som førte sagen mod Butler.

Dembosky mener, at dommen på 13 års fængsel er den længste fængselsdom, der nogensinde er givet i USA i en sag om hacking.

Butler, der også gik under navnet Max Vision, erklærede sig skyldig i elektronisk bedrageri i juni sidste år.

Han blev berygtet for at hacke ind på andre såkaldte carder-fora, hvor stjålne kreditkort-oplysninger handles, og tvinge medlemmerne til at foretage deres lyssky forretninger gennem hans eget website, CardersMarket.com.

Kriminelle kan bruge stjålne kreditkort-oplysninger til at oprette hævekort under falske identiteter, der således kan bruges til tyveri af penge eller varer.

Dette er ikke første gang, Butler dømmes for hacking.

Efter en lovende start som sikkerhedskonsulent, hvor han lavede frivilligt arbejde for FBI, blev Butler anholdt for at skrive skadelig software, der installerede bagdøre på computere - heriblandt nogle på statslige netværk.

Det sad Butler 18 måneder bag tremmer for.

Da han blev løsladt i 2002, gik han dog en hård tid i møde, fortalte han i retten. "Jeg var hjemløs og sov på en vens sofa. Jeg kunne ikke finde et arbejde," fortalte han. I ren desperation vendte han tilbage til datakriminalitet. Da han blev arresteret i september 2007, havde han opbygget verdens største markedsplads for handel med stjålne kontooplysninger.

"Det er en skam, at en person med så store evner vælger at bruge dem på en måde, der skader så mange mennesker," skriver Dembosky i en e-mail. "Denne dom siger højt og tydeligt, at datakriminalitet tages meget alvorligt."

Det var ikke muligt at få en kommentar fra Butlers offentlige forsvarer Michael Novara.

Retten anbefaler, at Butler fængsles i forbundsfængslet i minimum-sikkerhed-klassen Federal Correctional Institution Sheridan i Oregon i USA.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S