Hackeren 'Iceman' får lang fængselsdom

Max Butler bestyrede CardersMarket.com, der var et onlineforum for salg af stjålne kreditkort-oplysninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
En sikkerhedsanalytiker, der endte i en kriminel løbebane, er blevet idømt 13 års fængsel for at hacke sig ind i finansielle institutioner og for at stjæle kreditkort-kontooplysninger.

Fredag morgen blev der afsagt dom over Max Ray Butler, som brugte hacker-pseudonymet Iceman, i sigtelser for elektronisk bedrageri og identitetstyveri.

Skal betale millioner i erstatning

Udover dommen på 13 års fængsel står Butler over for fem år med tilsynsværge efter fængslet, og så skal han betale godt 150 millioner kroner i erstatninger til sine ofre, oplyser statsanklager Luke Dembosky, som førte sagen mod Butler.

Dembosky mener, at dommen på 13 års fængsel er den længste fængselsdom, der nogensinde er givet i USA i en sag om hacking.

Butler, der også gik under navnet Max Vision, erklærede sig skyldig i elektronisk bedrageri i juni sidste år.

Han blev berygtet for at hacke ind på andre såkaldte carder-fora, hvor stjålne kreditkort-oplysninger handles, og tvinge medlemmerne til at foretage deres lyssky forretninger gennem hans eget website, CardersMarket.com.

Kriminelle kan bruge stjålne kreditkort-oplysninger til at oprette hævekort under falske identiteter, der således kan bruges til tyveri af penge eller varer.

Dette er ikke første gang, Butler dømmes for hacking.

Efter en lovende start som sikkerhedskonsulent, hvor han lavede frivilligt arbejde for FBI, blev Butler anholdt for at skrive skadelig software, der installerede bagdøre på computere - heriblandt nogle på statslige netværk.

Det sad Butler 18 måneder bag tremmer for.

Da han blev løsladt i 2002, gik han dog en hård tid i møde, fortalte han i retten. "Jeg var hjemløs og sov på en vens sofa. Jeg kunne ikke finde et arbejde," fortalte han. I ren desperation vendte han tilbage til datakriminalitet. Da han blev arresteret i september 2007, havde han opbygget verdens største markedsplads for handel med stjålne kontooplysninger.

"Det er en skam, at en person med så store evner vælger at bruge dem på en måde, der skader så mange mennesker," skriver Dembosky i en e-mail. "Denne dom siger højt og tydeligt, at datakriminalitet tages meget alvorligt."

Det var ikke muligt at få en kommentar fra Butlers offentlige forsvarer Michael Novara.

Retten anbefaler, at Butler fængsles i forbundsfængslet i minimum-sikkerhed-klassen Federal Correctional Institution Sheridan i Oregon i USA.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect