Microsoft og Yahoo får godkendt søge-aftale

Microsoft og Yahoo har fået myndighedernes godkendelse af der fælles søgemaskine-samarbejde. Aftalen skal give Google kamp til stregen.

Artikel top billede

Microsoft og Yahoo har fået de amerikanske og europæiske myndigheders godkendelse af deres søgemaskinesamarbejde Microhoo.

Samarbejdet har været lang tid undervejs, og der var tvivl om, hvorvidt samarbejdet var i strid med den frie konkurrence.

Men nu er samarbejdet blevet godkendt, og det betyder, at Microsoft og Yahoo er klar til at give Google kamp til stregen.

Aftalen om samarbejdet løber over 10 år. Microsofts Bing søgemaskine-teknologi skal bruges på Yahoos sider og styre søgerelaterede annoncer, mens Yahoo forsat skal stå for brugeroplevelsen, samt stå for salget til selskabernes premium annoncører.

Yahoo har udtalt, at man forventer at få 2,73 milliarder ekstra i driftsindtægter og samtidig spare 1 en milliard i kapitaludgifter, som følge af aftalen.

"Dette banebrydende søgemaskine-samarbejde betyder, at Yahoo kan fokusere endnu mere på vores egen innovative søgemaskine-oplevelse," udtaler Carol Bartz administrerende direktør i Yahoo til The Times.

Siden Microsoft lancerede Bing i juni 2009, har de langsomt vundet markedsandele og generelt fået positive anmeldelser. Men har stadig indtil nu været nummer tre bag Yahoo og Google. Google har dog stadig 2/3 af markedet i USA, mens Microsoft og Yahoo tilsammen har 28 procent.

På verdensplan er Google endnu længere foran med cirka 70 procent af markedet, og det er det, Microsoft og Yahoo håber at kunne ændre med den nye aftale.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S