Artikel top billede

Iran hacker oppositionens websites

Den iranske regering hævder, at de hackede websites var tilknyttet spionage-netværk fra USA.

Computerworld News Service: Irans Islamiske Revolutionære Garde har hacket 29 websites, der er tilknyttet spionage-netværk fra USA, rapporterer Irans halvstatslige nyhedsbureau Fars.

"De hackede websites handlede imod Irans nationale sikkerhed under dække af menneskerettigheds-aktiviteter," rapporterer nyhedsbureauet Fars, som dog ikke giver yderligere detaljer om angrebet.

De 29 websites identificeres i en udtalelse (på farsi), der er udgivet på et website, der drives af den Revolutionære Garde.

Nettet er det nye våben

Internettet har været meget brugt af iranske oppositionsgrupper, som anfægter resultaterne af sidste års valg i Iran, til at organisere demonstrationer og dele information om protester og arrestationer.

Den revolutionære Garde er en militærorganisation, der blev stiftet efter den iranske revolution i 1979. Garden inkluderer både konventionel hær, flåde, luftvåben og efterretningstjeneste samt den paramilitære Basij-enhed og forskellige forretningsenheder.

Flere af de hackede domænenavne på nyhedsbureauet Fars' liste peger på det samme website, hra-iran.org, som nu blot viser en kort meddelelse: "Dette website er midlertidigt utilgængeligt, forsøg venligst igen senere."

Andre af domænenavnene fører til andre websites, der også er nede.

Googles cachede versioner af hra-iran.org viser, at websitet blev drevet af en gruppe ved navn Human Rights Activists in Iran (HRAI). Af information, der tidligere var tilgængelig på websitet, kan fremhæves en rapport om 400 iranske oppositions-demonstranter, der blev arresteret 4. november 2009 på den iranske helligdag, der markerer årsdagen for magtovertagelsen af den amerikanske ambassade i Teheran i 1979.

Det står ikke klart, om HRAI har forbindelser til amerikanske efterretningstjenester, eller om dette blot er noget, som Fars-artiklen hævder på grund af menneskerettighedsorganisationens tydelige sympati for oppositions-demonstranter. Ingen af de hackede websites bliver i Fars-artiklen forbundet til nogen specifik statslig organisation fra USA.

Artikel fra Fars er offentliggjort en dag efter, at Irans officielle nyhedsbureau, Den Islamiske Republiks Nyhedsbureau, rapporterede om, at den iranske regering havde afbrudt adskillige "USA-støttede netværk til cyberkrigsførelse" og arresteret 30 mennesker.

Disse netværk er ifølge det officielle nyhedsbureau finansieret ud af de godt to milliarder kroner, der er allokeret til den amerikanske efterretningstjeneste CIA til at destabilisere Iran, og trækker på oppositionsgrupper heriblandt grupper, der er loyale over for den afsatte iranske shah.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere