IBM: Vores jurister godkender kundearrangementer

IBM's medarbejdere bliver hvert år certificeret i selskabets politik om kundearrangementer. Samtidig gennemgår jurister hvert enkelt arrangement, inden invitationer sendes ud.

Artikel top billede

Mens it-giganten KMD har hevet i nødbremsen og udformet en helt nye politik for gaver og kundearrangementer, har en anden it-kæmpe i adskillige år haft styr på området.

Sådan lyder budskabet fra IBM's pressechef Carsten Grønning.

"Vi ønsker, at vores kunder trygt skal kunne sige ja tak til at deltage i IBM's arrangementer, og derfor bliver vores medarbejdere hvert år certificeret i vores politik på området samtidig med, at vores jurister gennemgår hvert enkelt arrangement, inden invitationerne sendes ud."

"Alt sammen for at sikre, at vi holder os inden for rammerne," siger han.

Strikse regler

Pressechefen påpeger, at IBM i flere år har haft regler på området.

"Jeg vil gerne understrege, at IBM i adskillige år har arbejdet med et sæt meget strikse regler for faglige arrangementer i almindelighed og for arrangementer med deltagelse af offentlige kunder i særdeleshed."

"Den aktuelle dialog i dagspressen har ikke givet anledning til ændringer af vores politik på området," siger Carsten Grønning.

Opera og middag

Før påske skrev Politiken ellers, at IBM netop havde aflyst et årligt seminar for offentlige ansatte - blandt andet på grund af den megen omtale af KMD's gaver til embedsmænd.

Desuden fremgik det, at IBM har retningslinjer om, at middage med embedsmænd højst må koste 770 kroner per person.

Endelig udtalte IBM's direktør med ansvar for salg til det offentlige, Rasmus Hasselager, at han i dag ikke vil kunne forsvare et arrangement, som IBM holdt i 2004.

Her blev topembedsmænd fra centraladministrationen, ifølge Politiken, budt på middag og forestilling i Operaen som afslutning på et IBM-seminar.

Men de overordnede retningslinjer på området hos it-giganten er altså ikke ændret inden for de sidste uger, lyder det fra Carsten Grønning.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks