Cisco lukker købet af Tandberg

Netværkskæmpen Cisco har nu overtaget konkurrenten Tandberg for gigantbeløb.

Artikel top billede

Telepresence er fremtiden, mener Cisco. Her ses Cisco Danmarks chef for Skandinavien og Benelux, Niels Christian Furu (tv.), ved en tidligere telepresence-lejlighed.

"Se blot den askesky fra Island, der lammer flytrafikken i øjeblikket," sagde Marthin De Beer, senior vice president for Emerging Technologies Business Group hos Cisco på en webcast.

Annonceringen af Ciscos endelige overtagelse af telepresence-konkurrenten Tandberg, kunne ikke være bedre timet.

Tusinder af mennesker venter stadig i lufthavnene for at komme frem til deres møder - eller bare hjem. Mange af dem kunne have siddet i deres telepresence-rum og nået det samme arbejde på den kvarte tid.

Med en købspris på 19 milliarder norske kroner (cirka 18 milliarder danske kroner eller 3,3 milliarder dollars) for sin store norske konkurrent inden for telepresence-systemer, Tandberg, satser den amerikanske netværksgigant Cisco således på en gylden fremtid for bredbåndsbaserede videokonferencer.

Cisco har betalt mere for den norske virksomhed, end størrelsen på det samlede telepresence-marked, der i øjeblikket isoleret set udgør cirka to milliarder dollars, fortæller Marthin de Beer.

"Købet er en investering i fremtiden og understreger Ciscos tro på, at internetbaserede langsdistance-møder er fremtiden. Ser man på det globale marked for unified communications, er det på 44 milliarder dollars, så Cisco er meget seriøse, når vi taler video," sagde han.

700 telepresence-rum

Den norske CEO i Tandberg, Fredrik Halvorsen, bliver som Cisco-mand fremover senior vice president og chef for TelePresence Technology Group.

Han ønsker at se telepresence-systemer som del i alle samarbejdsværktøjer, og det kræver en industristandard, siger han.

"Interoperabilitet kræver, at de forskellige telepresence-systemer kan spille sammen, og allerede nu har industristandarden Telepresence Interoperability Protocol tilslutning fra ni store telepresence-virksomheder," siger Fredrik Halvorsen.

Telepresence-systemer er i modsætning til pc-baserede videokonferencer, specialdesignede lokaler. Cisco har 700 telepresence-rum rundt omkring i verden, og der er en uomgængelig pointe i, at meget af rejseriet kan afskaffes til fordel for videokonferencer.

"Vi tror fuldt og fast på, at telepresence, der er den næste generation af videokonferencen, sammen med hele Ciscos produktrække af samarbejdsværktøjer, vil være med til at forandre måden at arbejde på, så alle, overalt, bliver mere produktive," siger Marthin De Beer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune