Offensive opkøb sætter fut i Ateas omsætning

Ateas opkøbsstrategi sætter sine tydelige spor i virksomhedens seneste regnskab.

Artikel top billede

Vi køber virksomheder, der lider, siger Ateas administrerende direktør, Peter Trans.

En offensiv opkøbsstrategi er med til at drive Ateas omsætning frem.

It-leverandøren har netop offentliggjort sit regnskab for første kvartal af 2010, og det viser en væsentlig omsætningsfremgang.

Sammenlignet med samme periode sidste år er omsætningen steget med 12,5 procent til cirka 1,34 milliarder kroner.

En stor del af fremgangen stammer fra Ateas efterårsopkøb af videokonference-leverandøren Calamus.

Køber forretninger, der lider

Ifølge Ateas administrerende direktør, Peter Trans, bidrager Calamus-købet med cirka fem procent af omsætningen.

Opkøbet er et led i en opkøbsstrategi, som Atea har ført gennem de seneste finanskrise-år.

"Vi har haft mod til at investere, selvom det har været hårde tider. De seneste år har været en oplagt mulighed for at købe op, fordi mange virksomheder virkeligt har måtte lide under krisen. Jeg sad for nylig og talte mig frem til 20 forhandlere, der er lukket i den seneste tid," siger han.

Udover Calamus har Atea i 2009 også overtaget hosting-delen af det konkursramte Mondo og har desuden købt software-virksomheden Aprismo og overvågningsvirksomheden AC Sikring.

Tidligere har Atea købt Dmsave, der laver remote back-up-løsninger, og for få år siden overtog Atea (dengang under navnet Topnordic) TDC's salg af medarbejderbredbånd og mobiltelefoner til erhvervskunder.

Fremgang på storage-område

Men Ateas omsætningsfremgang stammer, ifølge Peter Trans, ikke blot fra opkøb.

"Vi har set en stor fremgang på server- og storage-området. Det er et område, hvor vi har oplevet et markant dyk de seneste år, men kunder, der har trukket deres investeringer, kan efterhånden ikke trække dem længere," siger Peter Trans.

Han vurderer, at omsætningen på storage-området i dag er tilbage på 2007-niveau.

Peter Trans fremhæver desuden Ateas koncept 'Det frie valg', hvor virksomheden satser på at levere medarbejder-it til kundernes medarbejdere. Virksomhederne får ingen ekstra udgifter af ordningen, og medarbejderne kan opgradere deres gamle udstyr og afregne før skat.

Det har Peter Trans tidligere fortalt til Computerworld, og han forklarer, at forretningskonceptet bidrager med til en væsentlig del af omsætningsstigningen i årets første kvartal.

Stigende overskud

Bundlinjen viser et stigende overskud sammenlignet med første kvartal 2009. Overskuddet er steget fra 36,2 millioner til 48,2 millioner. En stor del af forklaringen er, at Atea gennem de seneste år har foretaget voldsomme omkostningsbeskæringer.

"Vi har ikke foretaget fyringer, men vi har skåret på stort set alt andet. Lige fra rejser til frugtordninger," siger han.

Han forklarer, at Atea har undgået fyringer ved at flytte medarbejdere fra kriseramte dele af forretningen til dele af forretningen, hvor der har været behov for arbejdskraft.

Peter Trans oplyser, at der sidste år var cirka 60 Atea-medarbejdere, der skiftede job internt i koncernen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsrepræsentant med flair for it, digitalisering og processer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it, digitalisering og AI

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores team som Infrastruktursystem Specialist i Hvidovre!!

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S