100 km manden siger stop

Nordisk direktør er ked af, at direktøren for PC-Ware i Danmark stopper. Men glæder sig over et godt udgangspunkt for forretningen.

Artikel top billede

40 kg lettere og 100 km i benene. Udover at lede PC-Ware har Leif Carlsen ledet sit liv i en ny retning de seneste to år.

Efter seks år som administrerende direktør ønsker Leif Carlsen nu at forlade
PC-Ware. Han var direktør for softwareforhandleren Ravenholm, der i 2006 blev købt af en af Europas store it-forhandlere tyske PC-Ware.

I sin tid som direktør for
PC-Ware er Leif Carlsen også blevet kendt som 100 km manden.

De sidste to år har han været med i et forløb sammen med fitnessguruen Chris McDonald. Forløbet førte til et vægttab på 40 kg, og det kulminerede med Leif Carlsens deltagelse i et 100 kilometer løb for et år siden.

Den vindermentalitet kommer PC-Ware til at mangle.

Ked af beslutning

"Det er Leifs personlige beslutning at stoppe for at prøve noget nyt. Det beklager jeg. For jeg ville gerne have haft Leif til at fortsætter," fortæller Roger Sowerbutts. Han har det sidste år haft ansvaret for PC-Ware i Nordeuropa.

"Vi skal finde en ny administrerende direktør i Danmark. Men vi har ikke travlt. Det vigtigste er at finde den rigtige person til at udvikle virksomheden og skabe ny vækst," siger Roger Sowerbutts.

Roger Sowerbutts afviser, at der er sammenhæng mellem Leif Carlsens beslutning og virksomhedens økonomi. 2009-tallene er endnu ikke afleveret til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, men Roger Sowerbutts siger, at krisen taget i betragtning er året gået godt.

Økonomi til et 7-tal

"På en opadgående skala fra 1 til 10 er 2009 et 7-tal. Der er plads til forbedring, men vi står i en stærk position på det danske marked," siger han og fortsætter:

"Vi er meget stærke på software asset management i Danmark. Og fremadrettet vil vi yderlige udbygge vores komptence på løsningssalg, så vi kan rådgive og levere nye løsninger. Samtidig skal vi fortsat være stærke på licenssalget, men det er løsningssalget, der kommer i fokus nu," siger Roger Sowerbutts.

Roger Sowerbutts sætter selv Top 5 på det danske marked som målet for PC-Ware. Men han ønsker ikke at gå ind i en direkte sammenligning med det danske markeds ukronede konge Atea.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect