Chrome vokser stadig hurtigere end Firefox

Googles browser snupper næsten hele den markedsandel, som Internet Explorer mister.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Chrome var den eneste browser, der vandt væsentlige brugsandele i sidste måned, og Googles browser slår dermed den konkurrerende open source-browser, Firefox.

I slutningen af april udgjorde Chrome 6,7 procent af alle browsere, der besøgte de websites, som NetApplications overvåger for sine klienter. Chrome øgede i april sin markedsandel med 0,6 procentpoint, hvilket er langt den største forøgelse for nogen browser i april og den andenstørste forøgelse, siden Google lancerede browseren i september 2008.

Stort set hele Chromes markedsforøgelse skete på bekostning af Microsofts Internet Explorer (IE), som faldt med 0,7 procentpoint og afsluttede måneden på en markedsandel på 59,95 procent, hvilket er første gang IE er faldet under de 60 procent.

Nedgangen for IE var i april mindre stejl end i marts, da browseren mistede et helt procentpoint, men den lå dog stadig over den gennemsnitlige månedlige nedgang.

Mozillas Firefox oplevede på den anden side en svag vækst og steg 0,07 procentpoint til en markedsandel på 24,6 procent. April var anden måned i træk med vækst for Firefox, hvilket er et plaster på såret efter at have mistet terræn i fire stive måneder siden november 2009.

Firefox har endnu ikke nået sin milepæl på en markedsandel på 25 procent. I sidste måned bemærkede Vince Vizzaccaro, der er executive vice president for NetApplications, at Firefox "kun lige holdte kursen," og at andele, der engang gik til Firefox, i stedet nu gik til Chrome. Og det var tilsyneladende også tilfældet i april.

Lyspunktet for Mozilla er, at to tredjedele af Firefox' brugere har opgraderet til den nyeste Firefox 3.6, som blev tilgængelig i januar. I slutningen af april benyttede 62,3 procent af alle Firefox-brugere den nyeste version, mens 23,6 procent kørte Firefox 3.5, og 11,2 procent stadig kørte den nu ikke længere understøttede Firefox 3.0.

Færre til Opera, flere på Safari

Microsofts nyeste browser vandt også stærkt frem og voksede med et procentpoint til en andel på 24,7 procent. Inkluderer man dens "kompatibilitetstilstand" stod IE 8 for 27,6 procent af alle browsere.

De ældre IE 6 og IE 7 mistede begge markedsandele i april og sluttede måneden på henholdsvis 17,6 procent og 12,5 procent. IE 7's andelsnedgang er dog aftagende. Dens gennemsnitlige nedgang over de sidste tre måneder er mindre end halvdelen af gennemsnittet over de sidste 12 måneder.

IE 6, som bliver ni år til august, mister fortsat andele men vil ifølge NetApplications opgørelser have en væsentlig tilstedeværelse noget tid endnu. Hvis IE 6 fortsætter jævnt ad de sidste tre måneders nedadgående kurve, falder den aldrende browsers markedsandel ikke under de 10 procent før sommeren 2012.

Apples Safari registrerede en lille andelsforøgelse i april, men ligger fortsat på 4,7 procent. Samtidig mistede Opera Softwares desktopbrowser andele og afsluttede april på 2,3 procent.

NetApplications måler browserbrug ved at indsamle systemdata fra de computere, der besøger de 40.000 websites, som analyse-virksomheden tracker for sine kunder. Dataene for april er tilgængelige på virksomhedens website.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS