Intel lægger Arm om markedet for mobil-chips

Intel vil indhente Arms forspring indenfor smartphone- og tablet-chips med nyt chipsæt.

Artikel top billede

Intel har annonceret et nyt chipsæt baseret på Atom Z6-processoren rettet mod mobile enheder som smartphones og tablet-pc'er.

Moorestown chip-platformen indeholder en enkelt-kerne Atom processor med lavt strømforbrug samt grafik-processor, der er i stand til at vise high-definition video.

Atom-processorerne kommer med clock-frekvenser op til 1,5 gigahertz til smartphones og 1,9 gigahertz til tablet-pc'er.

Intel har tidligere solgt processorer til håndholdte enheder med sin portefølje af Arm-baserede XScale processorer, men Intel frasolgte teknologien til Marvell Technology i 2006. Intel anvender nu Moorestown til at skubbe sin x86-arkitektur kendt fra pc-verdenen ud på håndholdte enheder.

Udfordrer på tablet-markedet

Intel håber, at Moorestown kan udfordre Arms dominans på smartphone- og tablet-pc-markedet.

Arm har et forspring på markedet for tablet-pc'er, hvor mange af leverandørerne har valgt ARM fremfor Intel.
Apple's iPad anvender således den egenudviklede chip A4-chip, der baserer sig på en Arm-processor, ligesom Dell og Lenovo har vist tablet-pc'er baseret på Arm-processorer.

Folkene bag Apples A4-chip dannede selskabet Agnilux, der for nylig blev købt af Google og dermed skabte rygter om en kommende gPad.

Bedre batterilevetid og performance

Ifølge Intel vil Moorestown-baserede tablet-pc'er have fordele frem for Arm-baserede tablet-pc'er. Batterilevetid og bedre performance er nogle af de ting, som Intel slår på.

I forhold til den første generation af Atom-processorplatformen med kodenavnet Menlow, så har Moorestown blandt andet reduceret strømforbruget med en faktor 50, når der ikke er noget workload, oplyser Intel.

Ifølge Intel reduceres strømforbruget med en faktor 2 til 3 ved afspilning af video og browsing på internettet.

Performance er også forbedret ifølge Intel. Eksempelvis er JavaScript-performance blevet øget med en faktor 4 i forhold til "industri-ledende smartphones", som Intel udtrykker det uden at præcisere nærmere.

Understøttelse af Android, Moblin og Meego

Intel nævner, at Android, Moblin 2.1 og Meego 1.0 understøttes af den nye platform, men nævner ikke noget om Windows.

Arms topchef har tidligere udtalt, at Intel er langt bagud på smartphone-området. Med sit nye Moorestown-udspil prøver Intel at ændre på det.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S