Microsoft klar med ny preview af IE9

Microsoft løftede i denne uge sløret for den anden såkaldte platform preview-udgave af browseren Internet Explorer 9.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter planen er Microsofts næste Internet Explorer 9 ikke er færdig før om et år, men analytikerne forventer, at den interaktive tilgang med offentliggørelsen af udviklerversioner vil hjælpe til at fastholde udviklernes interesse i et browsermarked, der bliver mere og mere fragmenteret.

Microsoft gjorde det i denne uge muligt at downloade IE9 Platform Preview 2, som lover bedre ydelse og bedre understøttelse af standarderne. Virksomheden oplyser, at den nye udgave af IE9 scorer bedre resultater i WebKit.orgs test, SunSpider, end den første platform preview og er således blevet 117 millisekunder hurtigere. Microsoft arbejder også på at forbedre browserens interoperabilitet.

"Vi indgiver 79 nye test, hvilket bringer vores samlede antal test op på 183, for at sikre ægte interoperabilitet og for at opnå det mål, at udviklerne kan skrive den samme markup. Du har hørt det før: Vi elsker HTML5 så højt, at vi faktisk gerne vil have det til at fungere," skriver en talsmand fra Microsoft i en pressemeddelelse.

Microsoft løftede i marts sløret for den første platform preview-udgave ved MIX 10 og lovede samtidig at fortsætte med at levere udviklerversioner hver ottende uge. Denne udgave kommer cirka syv uger efter den første, hvilket antyder, at det er vigtigt for Microsoft at holde udviklerne interesserede i platformen, mener Sheri McLeish, der er analytiker hos Forrester Research.

"Det er en iterativ proces, og det endelige produkt udkommer ikke før om et års tid. Men hvis det lykkes Microsoft at fastholde den offentlige opmærksomhed og sørge for, at udviklerne eksperimenterer med produktet, så genererer og vedligeholder det interessen," vurderer McLeish.

Det er også muligt, at virksomheden vil fremskynde udgivelsen i betragtning af det stærkt konkurrenceprægede browsermarked, hvilket er relativt nye vilkår for Microsoft. Nye data for april fra NetMarketshare viser, at alle versioner af Internet Explorer tilsammen udgjorde omtrent 60 procent af browsermarkedet, mens Firefox stod for knap 25 procent.

En million mennesker graver

Andre konkurrenter såsom Googles Chrome og Apples Safari udgjorde henholdsvis næsten syv procent og omkring fem procent. Mens Microsoft således stadig fører, har virksomhedens browser støt mistet markedsandele, og der er fortsat "stærk konkurrence i horisonten," siger Sheri McLeish.

"Påvirkningen fra Google, browservalgskærmen i Europa og Apples fremmarch gør det alt sammen sværere og sværere for Microsoft at vedligeholde disse meget brede marginer af markedsandele," forklarer hun.

"Når man samler alle de versioner af IE, der på nuværende tidspunkt er på markedet (EI6, IE7 og IE8), så dominerer Microsoft stadig. Men Microsoft sigter efter at få IE9 ud og så få lagt alle disse andre versioner på hylden."

Forresters data viser, at alle versionerne af IE, der i dag er på markedet, tilsammen udgør en markedsandel på mere end 70 procent, mens de to sidste versioner af Firefox udgør 20 procent. Chrome sidder også ifølge Forrester på omkring syv procent, mens Safari ikke engang skraber en procent sammen.

Forresters data over browseranvendelse er baserede på over 90.000 månedligt besøgende på Forrester.com. En spørgeundersøgelse af 115 beslutningstagere inden for samarbejde og produktivitet viser, at 60 procent af disse 115 respondenter mener, at Internet Explorer er bedst til at sikre, "at forretningskritiske enterrpise-applikationer fungerer."

"Med disse udgivelser får Microsoft udviklerne til at prøve virksomhedens produkter, hvilket i sidste ende hjælper dem til at sende et bedre produkt på markedet," vurderer McLeish.

"En virksomhed på Microsofts størrelse har mulighed for at få en million mennesker til at grave i sine applikationer, og det er frugtbart."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S