Leder: Stærke kompetencer er kuren for it-Danmark

Computerworld mener: It-skandaler er gift for den digitalisering af det offentlige Danmark, som vi må og skal fortsætte med. Udvikling af en stat med stærke og kompetente it-ressourcer er modgiften.

Artikel top billede

Det kan siges kort. Det er katastrofalt, når store offentlige it-projekter gang på gang forvandler sig til store, offentlige it-skandaler.

Syge og lidende it-projekter er lig med sprængte budgetrammer i den tunge million­klasse. Års forsinkelser, før de samfundsmæssige gevinster bliver høstet.

Svindende tillid i befolkningen til digitalisering, som igen betyder, at digitale investeringsprojekter bliver et potentielt karriere­selvmål for de politikere, der skal beslutte, hvor vi som land investerer.

Derfor er det glædeligt, at regeringens tværministerielle arbejdsgruppe - som samarbejder med en rådgivergruppe fra det private erhvervsliv - endelig har præsenteret frugten af et års arbejde i jagten på en kur mod it-skandalerne. Rapporten er døbt: 'Professionaliseringen af arbejdet med it-projekter i staten'.

Lad os slå fast: De initiativer, som ligger i den nye rapport, skulle have været sat i værk tilbage i år 2001. Her blev de daværende it-skandaler, blandt andet det storm­ombruste Amanda, sat under lup af en gruppe ledet af en af Danmarks stærkeste it-personligheder, Erik Bonnerup. Og allerede her stod det klart, at der var noget helt galt med styringen og forankringen af de store, offentlige it-projekter.

Når det er sagt, så indeholder den nye rapport en lang række gode takter ikke mindst manifesteret ved, at der rent faktisk er sat penge af til opstart af de foreslåede initiativer og den konkrete tidsplan. Det vidner om, at tiden for velmenende vejledninger og anbefalinger, der ikke følges, omsider er passeret.

Den vigtigste del af rapportens bidrag til at professionalisere it-lederskabet i Danmark ligger i dens fokus på at opruste kompetencerne. På trods af enkelte succeshistorier har manglen på statslige it-kompetencer betydet, at forbruget af eksterne konsulenter er eksploderet i årenes løb, og at alt for mange it-projekter er kommet i drift - desværre i ordets maritime forstand, hvor de har blæst for vinden uden forankring mellem projektledelse og de strategiske mål.

Rapportens svar på de manglende kompetencer består dels af etableringen af faglige miljøer - det vil sige netværk, certificeringer eller, med andre ord, opbygningen af en karrierevej for den bredere gruppe af projektledere og it-arkitekter i ministerier og styrelser - dels af etableringen af en fælles projektleder- og ressourceenhed, altså en gruppe af erfarne projektledere og it-arkitekter, der kan udlånes til projekter i styrelserne. Med andre ord: Et digitalt rejsehold.

Om de giver den ønskede effekt på statens it-kompetencer, afhænger imidlertid af to ting:

For det første bør rejseholdet bestå af det ypperste, Danmark kan byde på, af digitale ledere. Her skal regeringen fortsætte med at kombinere de bedste kompetencer fra den offentlige sektor og det private erhvervsliv, den kombination, der også skabte rapporten. Samtidig skal der etableres et Advisory Board, tilknyttet det digitale rejsehold, hvis fornemste opgave skal være at sikre rejseholdets kompetencer og sammensætning - også over tid med de udskiftninger, man må forvente kommer.

For det andet handler opbygning og fastholdelse af de rigtige kompetencer også om økonomisk kompensation. Uanset hvor attraktive faglige miljøer, fællescertificeringer og netværk måtte være, vil det være utilstrækkeligt, hvis ikke lønnen følger med. It-projektledere og it-arkitekter med erfaring fra det offentlige er i høj kurs hos de private leverandører.

It-skandaler er gift for den digitalisering af det offentlige Danmark, som vi må og skal fortsætte med, hvis vi ønsker at sikre vores fremtidige velfærd, innovations- og konkurrenceevne. Udvikling af en stat med stærke og kompetente it-ressourcer er modgiften.

Det er her, regeringen skal satse. Det er her, den skal investere.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S