Hvem hænger på IT Factory-regningen?

ComputerViews: En række kreditorer og it-virksomheder kræver regningen for IT Factory-skandalen betalt. Hvem kommer til at hænge på den?

Artikel top billede

Tegning: Torben Daarbak.

ComputerViews: Slaget er i fuld gang bag linjerne.

Et næsten ubegribeligt stort beløb er på spil, når KPMG, Asger Jensby og Henning Børgesen fra IT Factorys bestyrelse kæmper om undgå regningen efter IT Factory-skandalen.

Men en række kreditorer, heraf mange store it-selskaber som IBM, der har samarbejdet med IT Factory, har på ingen måde glemt fupfummeret.

De vil død og pine have kradset deres millioner hjem. Og for nogle er der måske endda gået mere princip i sagen end udelukkende kolde beregninger.

For KPMG's vedkommende kræver kurator Boris Frederiksen det største beløb. En lille milliard kroner.

Den tidligere bestyrelseformand, Asger Jensby, og bestyrelsemedlemmet Henning Børgesen skal punge ud med omkring 30 millioner kroner, hvis det står til kurator Boris Frederiksen.

Men spørgsmålet er, om de juridisk set har svigtet deres ansvar som henholdsvis bestyrelse og revisorselskab.

Princielt opgør

Helt grundlæggende må man konstatere, at de alle - på trods af, at de har haft unik adgang til dokumenter, faktura, med videre - har overset, at Stein Baggers fupfabrik ikke havde en omsætning på en lille milliard, men i stedet reelt kun få millioner kroner.

Og måske endnu mere alvorligt meget få kunder - for ikke at sige så godt som ingen kunder i biksen.

Normalt i disse erstatningssager ligger et hemmeligt forlig lige til højrebenet. Men på grund af den massive fokus på sagen, vil vi måske opleve en krig for åbne gardiner.

Opgøret er nemlig principielt.

For hvis KPMG frifindes, mener flere kommentatorer, at politikerne vil gribe ind med strammere regler.

Man skal kunne stole bare nogenlunde på et revisor-blåstemplet regnskab. Det er mange firmaer og fagfolk simpelthen afhængige af, når de eksempelvis skal vurdere en virksomheds kreditværdighed.

Når det kommer til bestyrelsens ansvar, så er spørgsmålet, hvor meget de har vidst, og ikke mindst hvor meget de burde have reageret på.

Og her har særligt Asger Jensby et forklaringsproblem eller to.

Men hvem der vinder krigen i sidste ende er nok for tidligt at spå om. Og vi vil nok også skulle vente nogen tid på en eventuel retssag, hvor meget mere vil komme frem.

Men krigen kører for fulde omdrejninger bag kulisserne, hvor der arbejdes på højtryk i begge lejre.

Computerworld vil i den kommende tid se lidt nærmere på aktørerne i opgøret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job