Nyborg Kommunes svar

Tilbage til artiklerne:

Disse 16 kommuner har sprunget KMD-udbud over.

Kommuner rodet ind i ny udbudssag om KMD-aftaler.

Hej Kristian Hansen

Du har ved mail af 26. maj 2010 ansøgt om aktindsigt i følgende:

1) Har I en it-jobcenterløsning fra KMD, som ikke har været i udbud?
2) Hvorfor var den ikke i udbud?
3) Hvilken værdi har kontrakten?
4) Hvornår blev kontrakten indgået?
5) Hvornår udløber kontrakten?
6) Påtænker kommunen at sende kontrakten i udbud, når den nuværende kontrakt udløber?

Nyborg Kommune kan oplyse, at kommunen har en IT-Jobcenterløsning fra KMD, som ikke har været i udbud.

Da der kun var 2 systemer på markedet, vurderede vi på daværende tidspunkt, at vi ikke ville lave egentligt udbud.

Begge leverandører fremviste deres systemer for direktører og daværende chefer for Jobcenter og ydelseskontor, ligesom der var medarbejdere med i vurderingen.

KMD Opera blev valgt primært på grund af sammenhængskraften til de ydelsessystemer, der er i Ydelseskontoret, hvilket efter vor vurdering gav størst sikkerhed for rigtig refusionshjemtagning m.v.

Kontrakten blev underskrevet den 15. juni 2006.

Implementeringsomkostningerne var 129.000 kr., og der er årlige driftsomkostninger på 266.000 kr. (2006-priser).

Kontrakten er indgået på KMD's generelle betingelser og løber uændret, indtil den opsiges af en af parterne. Opsigelsesfristen er 6 måneder.

Nyborg Kommune havde planlagt at udbyde kontrakten i 1. halvår af 2010, men da såvel Medialogic som KMD-Opera har endnu uløste markante problemer med håndteringen af de forsikrede ledige i deres systemer, er udbudsprocessen udsat til 2. halvår af 2010.

Christine Stæhr Andersen
juridisk konsulent
Nyborg Kommune.

Tilbage til artiklerne:

Disse 16 kommuner har sprunget KMD-udbud over.

Kommuner rodet ind i ny udbudssag om KMD-aftaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job