IDC: Storage-omsætningen er i bedring

Salget til de store virksomheder er i årets første kvartal vendt tilbage efter recessionen, påpeger analysehuset.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Storage-branchen har haft stærk fremgang i årets første kvartal og viser tydelige tegn på, at de store virksomheder har rystet den globale finanskrise af sig, i hvert fald når det kommer til deres hurtigt voksende behov for storage, oplyser IDC fredag.

Omsætningen hos producenter af diskstorage-systemer steg 18,8 procent i forhold til samme periode sidste år til 41,7 milliarder kroner, rapporterer analysehuset. Det tal er inklusiv intern storage - det vil sige mindst tre diske i en server - og eksterne storagesystemer.

Tallet inkluderer også solid state-drev, der er det flash-baserede alternativ til den normale harddisk, og som er ved at blive integreret i visse storagesystemer. For de eksterne systemer alene steg omsætningen med omtrent 17 procent til 31,1 milliarder kroner.

Endnu mere sigende end stigningen fra første kvartal sidste år til samme periode i år, som delvist bunder i en meget lav omsætning, da recessionen var værst tidligt i 2009, kan fremhæves udviklingen fra foregående kvartal, forklarer analytiker hos IDC Liz Conner.

Forbruget på storage falder typisk med en tocifret procentdel fra et kalenderårs sidste kvartal til det næste års første kvartal, fortæller hun. Men denne gang lå dette dyk på kun 7,8 procent. Køb, der kunne være foretaget sidst på året 2009, blev i stedet foretaget tidligt i 2010, hvilket muligvis er tegn på, at der nu igen er noget på virksomhedernes kistebunde, vurderer Conner.

Omsætningen fra storage ramte bunden i andet kvartal sidste år og fladede ud i fjerde kvartal. Conner forventer ikke, at omsætningen vil falde igen lige med det samme. Mange virksomheder er klar til at begynde at investere igen, siger hun.

"Især med storage har de muligvis ikke noget valg," siger Conner. "De vokser simpelthen fra, hvad de har. Så de har brug for mere."

Faktisk steg kapaciteten af den samlede mængde solgte storagesystemer i første kvartal med 55,2 procent i forhold til samme periode sidste år og nåede ifølge IDC op på hele 3.397 petabyte. Efterspørgslen på storage steg selv under recessionen, hvor faldet i omsætning sikkert skyldes, at brugerne i stedet benyttede sig af billigere platforme, vurderer Conner.

"Vi så faktisk et slags skift fra de dyrere løsninger til løsninger i mellemklassen og de billigere systemer," siger hun. "Mange af mellemklasseprodukterne viste sig at dække virksomhedernes behov helt tilstrækkeligt."

EMC fører på omsætning

Det er stadig for tidligt at sige, om dette skift udgør en permanent ændring i forholdene, eller om det bare var nødløsninger på grund af de økonomiske vilkår, påpeger Conner.

Omsætningen steg i første kvartal for alle større kategorier inden for ekstern storage ført an af SAN (storage area-netværk) forbundet via iSCSI ((internet small computer system interface).

Salget af disse netværk, som bruger den velkendte Ethernet-teknologi, steg med 45,7 procent i forhold til samme periode sidste år. Dell fører i dette hurtigt voksende marked og sidder på omkring 37 procent af den samlede omsætning, mens NetApp sidder på andenpladsen med omkring 14 procent.

Men EMC har fortsat den største omsætning i det samlede marked for ekstern storage, næsten 25 procent af den samlede omsætning. IBM og NetApp deler andenpladsen med hver omkring 11 procent. Også tredjepladsen er ifølge IDC statistisk delt mellem Hewlett-Packard og Dell, der hver har omkring 10 procent af markedet.

Alle de fem største leverandører af ekstern storage nyder godt af det vendepunkt i udviklingen, der er sket i kvartalet. EMC har offentliggjort en vækst på næsten 38 procent i forhold til samme periode året sidste år, mens NetApps salgstal steg med over 47 procent.

Alle vandt også markedsandele på nær HP, hvis andel faldt fra omkring 11 procent til 10 procent af markedet. Virksomheden gennemgår blandt andet en hård overgang fra high-end produktlinjer til flere løsninger i mellemklassen, forklarer Conner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job