Apple løbet over ende af bestillinger på iPhone 4

Apple er nærmest blevet løbet over ende af antallet af forudbestillinger på iPhone 4.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Amerikanerne kan ikke længere forudbestille den totalt udsolgte iPhone 4.

Amerikanerne var nemlig meget mere vilde med iPhone 4, end Apple havde forventet.

I en udtalelse onsdag, meddelte Apple, at selskabet havde registreret mere end 600.000 forudbestillinger på den nye telefon - og at det er langt mere, end man havde regnet med:

"I går kunne Apple sammen med virksomhedens operatør-partnere konstatere forudbestillinger på mere end 600.000 af Apples nye iPhone 4. Det er det største antal forudbestillinger, Apple nogensinde har oplevet på en enkelt dag, og langt mere end hvad vi havde regnet med, hvilket resulterede i en del fejl med ordrer og godkendelses-systemer," lyder det fra selskabet.

"Mange kunder blev afvist eller forlod processen i frustration. Vi undskylder over for alle dem, der oplevede problemer, og vi håber, at de enten vil prøve igen eller besøge en Apple- eller operatør-forretning, når iPhone 4 bliver tilgængelig."

En del fejl

Apple anerkender, at den voldsomme trafik resulterede i "en del fejl med ordrer og godkendelses-systemer," og at mange kunder derfor valgte at forlade ordreprocessen i ren frustration.

Tirsdag indløb der rapporter om, at en del AT&T-kunder ved login i forbindelse med en forudbestilling, ved en fejl i stedet fik adgang til andre brugeres konti.

Onsdag udsendte AT&T en udtalelse, hvor virksomheden indrømmede, at der var indløbet privacy-klager over hændelserne, som dog ikke kunne repliceres.

Eftersom Apples oprindelige iPhone4-oplag allerede er udsolgt ved forudbestillinger til afhentning i butikker eller levering i hjemmet, så er leveringsdatoen nu blevet udskudt til 2. juli.

Kunderne kan ikke længere bestille en telefon til afhentning, selv om Apple-forretningerne dog vil ligge inde med et begrænset oplag til kunder på dagen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S