Intern krig i Finn Helmers fiberselskab - kupforsøg?

Medarbejdere i oprør mod vicedirektør, som de beskylder for kupforsøg i intern magtkamp.

Artikel top billede

Et kupforsøg er under opsejling i fiberselskabet ComX.

Det mener 28 medarbejdere i firmaet. Derfor har de sendt et brev i protest til bestyrelsesformand Erik G. Hansen. Et brev, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

Ifølge medarbejderne forsøger selskabets nuværende vicedirektør, Michael Buchholz, at overtage posten som administrerende direktør i selskabet fra Finn Helmer, som ejer halvdelen af selskabet.

"I skal være med mig, for det gælder om at fjerne Finn, så vi snart bliver en salgsvirksomhed med en kundeserviceafdeling," hævder de protesterende medarbejdere, at Michael Buchholz har sagt.

Michael Buchholz trådte ind i selskabet i starten af maj.

Et par måneder tidligere fik selskabet en ny bestyrelse, efter den anden medejer af ComX, Jesper Henrik Jørgensen, gik konkurs med ejendomsselskabet ADR. En af kreditorerne i ADR var Forstædernes Bank, som siden hen blev til Nykredit.

Og ifølge de protesterende medarbejdere har Michael Buchholz givet udtryk for, at han af en person i Nykredit har "fået ComX at lege med" og dermed spillerum i virksomheden. Michael Buchholz har ifølge dokumentet fået støtte til det påståede kup fra to navngivne medarbejdere.

Computerworld har forelagt oplysningerne for en af de to medarbejdere, der angiveligt støtter Michael Buchholz i magtkampen, mens de 28 protesterende ansatte mener, at det er Finn Helmer, der er at takke for at trække "ComX i den helt rigtige retning".

Ligeledes har Computerworld lagt en besked på Michael Buchholz' mobilsvar. Det er dog ikke lykkedes at få en kommentar.

Finn Helmer: Ingen kommentarer
Den nuværende administrerende direktør, Finn Helmer, ønsker ikke at udtale sig om sagen, da Computerworld ringer og spørger, om der er et kup undervejs.

"Det kan jeg ikke svare på. Du skal ringe til Erik G. Hansen, der er bestyrelsesformand," lyder det kortfattet fra Finn Helmer.

Finn Helmer ønsker ikke at kommentere noget som helst af det, som Computerworld forelægger ham fra de 28 medarbejderes skrivelse.

På trods af flere forsøg har Computerworld uden held forsøgt at få en kommentar fra Erik G. Hansen, der er bestyrelsesformand.

Computerworld har været i kontakt med Pernille Bigaard, der sidder i bestyrelsen på vegne af konkursboet fra ejendomsselskabet ADR. Hun fortæller, at hun ikke er bekendt med sagen og henviser videre til Erik G. Hansen, som de 28 ansatte også har målrettet protestskrivelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job