Ekspertgruppe skal fastlægge chipkort-standarder

Der er behov for en hurtig afklaring af, hvilke standarder et chipkort til dansk digital signatur skal have.

Af Lisbeth Egeskov

Dansk Standard har fået penge af Forskningsministeriet til hurtigt at få afklaret, hvordan specifikationerne for chipkort til en dansk digital signatur skal være.
– Der nedsættes en projektgruppe allerede i næste uge med tre eksperter fra PBS, Setec Danmark og Gemplus Danmark, siger Ove Bardenfleth Nielsen fra Dansk Standard.
Han fortæller, at de tre firmaer og Forskningsministeriet hver betaler halvdelen af omkostningerne ved, at tre eksperter sætter sig ned i nogle måneder på fuld tid og får undersøgt og defineret specifikationerne til bunds.
Koordineringen af de tekniske standarder mellem projektdeltagerne i Forskningsministeriets pilotprojekter med digital signatur varetages ellers af Forum for Digital Signatur under Dansk Standard.
– Og det fungerer upåklageligt, hurtigt og effektivt, siger kontorchef Kim Brinckmann i Forskningsministeriet og Ove Bardenfleth Nielsen samstemmende.
– Men i forbindelse med chipkortene er der behov for at få endnu mere fart på, så vi kan have en dansk standard færdig, når pilotprojekterne skal gå over til almindelig drift i stor skala næste år, siger Ove Bardenfleth Nielsen.

Chipkort overalt
Ekspertgruppen, som Dansk Standard netop har fået penge til at nedsætte, er organisatorisk et samarbejde mellem Forum for Digital Signatur og Dansk Chipkortforum.
Forum for Digital Signatur blev dannet sidste efterår som et direkte resultat af Forskningsministeriets pilotprojekter. Der blev sidste sommer bevilget 15 millioner kroner til ni projekter, der lige nu er ved at gå i gang i den offentlige sektor.
– Og chipkort indgår i alle projekterne for at gøre den digitale signatur mobil. Uden chipkort vil signaturen være bundet til én pc, siger Ove Bardenfleth Nielsen.
Der sidder ca. 30 medlemmer i forummet, hvoraf de fleste er leverandører til et eller flere af pilotprojekterne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S