Grib fat i tankestrømmen

En god snes datalogistuderende lyttede til ikonet Peter Naur, da han præsenterede ny kontroversiel bog.

Af Arne R. Steinmark

Filosoffer vrøvler. De er bedrevidende. Moderne forskningsprojekter bygger på vrøvl.
Datalogiens store danske Fader, Peter Naur holder presse- og studentermøde i en kaotisk forhal på Københavns Universitet. Han præsenterer sin nye kontroversielle bog “Antifilosofisk Leksikon”. Over tyve tilhørere er mødt frem.

– Bogen er et opgør med gamle vaner og talemåder. Bogen er til de unge. De unge af sind. Man skal vælge sine talemåder omhyggeligt, siger han.
Herefter begynder Peter Naur med højtidelig diktion at oplæse bagflap og forord fra sin bog. Det er her man hører, at filosoffer både vrøvler og er bedrevidende - ja, tilmed farlige. Det er også her, man hører, at videnskabsfolk ikke interesserer sig for filosofi. Og hvis de gør, så er de automatisk med i filosoffernes bedrevidende klub. Overløberne bekræfter blot filosofiens grundlæggende umulighed. Bogen tilbyder, siger Naur, som alternativ en sammenhængende tænkning om tankestrømme og videnskabelig praksis.
– Er der nogen spørgsmål, spørger Naur efter oplæsningen.
Det er der umiddelbart ikke.
– Jeg vil sige, at stoffet ikke egner sig til mundtlige drøftelser. Det er til skriftlige drøftelser, måske inden for rammerne i et tidsskrift, fortsætter han.
Et par studerende mumler om Internet ikke var en mulighed. Men Naur - fremgår det senere - anvender ikke Internet og læser ikke sine e-mails.

Skuldertræk

En studerende spørger om Peter Naur ikke ville synes, det var mærkeligt, hvis en psykolog kritiserede det datalogiske område uden at have indsigt i det - modsvarende, at Peter Naur som datalog kritiserer dette århundredes pyskologiske praksis.
Naur trækker på skulderen.
Og det gør han stort set også til alle øvrige spørgsmål - også da Computerworld spørger, hvad han ville sige til en kritiker, der mener, at Peter Naur opfører sig som dem, han selv hudfletter. Nemlig som en bedrevidende filosof.
Flere af tilhørerne er allerede sevet, da Naur efter en time afslutter mødet. Flokken forsvinder. Som en tanke.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job