Windows Millennium er absolut kun til private

Windows ME bliver lettere at anvende og mere stabil end Windows 98, men produktet er ikke til virksomhederne. De skal købe Windows 2000.

Af Jesper Bille Haun

Windows ME (Millennium Edition) skal være den sidste Windows 9x, der er baseret på gammel 16-bit DOS-kode. Microsoft er begyndt at løfte på sløret for Windows 98´s afløser, der skal være klar til maj måned. Men softwaregiganten vil ikke lukke op for hele godteposen. Rygterne sagde, at produktet kun ville blive en rettelse, der ikke kunne købes separat, men det holder ikke, siger Microsoft. Det bliver et egentligt produkt i en kasse, der kommer ud i forretningerne ? og et OEM-produkt, som kommer installeret på nye pc´er.

Der vil være en bemærkelsesværdig forskel på disse to versioner. OEM-versionen vil understøtte dvale, hvilket vil sige, at man kan starte og stoppe computeren hurtigere, fordi Windows skriver indholdet af hukommelsen til harddisken. Den facilitet vil ikke være i den version, som købes uden pc. Dvale findes også i Windows 2000, og faciliteten giver problemer på visse pc´er. Det problem løser Microsoft ved kun at levere den sammen med pc´er, hvor det er testet.

Windows ME bliver Microsofts første rene hjemmebruger-produkt. De tidligere versioner af Windows har været brugt både i virksomhederne og i hjemmene, men ifølge Paul Thurrott fra brugergruppen Wugnet vil Microsoft nærmest forhindre eller i det mindste gøre det besværligt at bruge produktet i virksomhederne. Til gengæld skulle det blive endnu lettere at lave et lille netværk i hjemmet, der deler samme forbindelse til Internet.

Produktet vil få Windows 2000´s brugergrænseflade, et nyt hjælpesystem baseret på HTML, et program til at bearbejde video ? og måske vigtigst af alt ? mere stabilitet. Windows ME vil få AutoUpdate, System Restore og System File Protection. Sidstnævnte er hentet direkte fra Windows 2000. Det er en facilitet, der sørger for at genetablere vigtige systemfiler, hvis brugeren eller installationsprogrammer sletter/ødelægger dem.

System Restore er en helt ny facilitet. Den skulle gøre det muligt at "rulle" en installation tilbage, hvilket vil sige fortryde ændringer. Det vil sige, at man kan rulle sin installation tilbage til den tilstand, den havde i går eller for en uge siden. Det svarer til det, som programmet SecondChance fra PowerQuest tilbyder i dag til Windows 98.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura