Virus-programmør kan ikke dømmes

Sagen mod en 24-årig programmør fra Filippinerne, der hævdes at være skyld i I Love You-virusen, blev droppet mandag.

Af Jens Bertelsen, IDG Online

Myndighederne i Filippinerne lukkede i dag sagen mod den 24-årige Onel de Guzman, der var sigtet for at have programmeret I Love You-virusen. Det skriver Financial Times.

Virusen hærgede i maj over hele verden og forårsagede skader for flere milliarder kroner på.

Onel de Guzman var sigtet efter en lov om illegal brug af kodeord i bankverdenen. Det var den eneste lov, der kom i nærheden af den forbrydelse, Guzman var mistænkt for. Den filippinske hackerlovgivning blev først vedtaget i juni, mens forbrydelsen altså blev begået i maj.

Sporet til Filippinerne

I Love You-virusen inficerede blandt andet Pentagon, det britiske parlament og store virksomheder som Ford og Lucent, og den blev senere sporet tilbage til en forfalden lejlighed i en forstad til Filippinernes hovedstad Manila. Her boede Onel de Guzmans søster, Irene.

Hendes kæreste, Reonel Ramones, blev også anholdt og sigtet i sagen, men også han blev frikendt inden sagen nåede for retten.

Onel de Guzmans advokater fastholder, at den unge studerende spredte virusprogrammet ved en fejl, og at han ikke havde onde hensigter med I Love You-virusen. Han havde tidligere fortalt sin skole om skabelonen til et program, der kunne stjæle kodeord til at få adgang til Internet og herefter automatisk sende dem til en nærmere specificeret email-adresse. Skolen afviste idéen, og Guzman droppede ud af skolen.

Om det var ham, der stod bag I Love You-virusen, får vi altså aldrig domstolens ord for.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS