Ansatte hos Columbus går ned i løn

Hovedparten af Columbus IT Partners medarbejdere har accepteret en frivillig lønnedgang, og alle ansættelseskontrakter skal revideres inden årets udgang.

Foreløbig 71 procent af Columbus IT Partners cirka 350 ansatte i Danmark har sagt ja til at gå midlertidigt ned i løn for at bringe virksomheden på rette kurs.

Columbus IT Partner havde i første halvår et underskud på 51,8 millioner kroner før skat, og den nye administrerende direktør, Carsten Dilling, har iværksat en række initiativer, der skal barbere omkostningerne ned.
Et af dem er, at koncernens cirka 1.000 medarbejdere i 28 lande er blevet bedt om frivilligt at gå ned i løn.

Topledelsen er blevet bedt om at sige farvel til halvanden månedsløn, mens mellemledere mister en månedsløn, og resten af virksomhedens medarbejdere op til trekvart månedsløn, hvis de siger ja til forslaget.
Ledelsen må således acceptere den største lønnedgang, ligesom det har været forventet af lederne, at de ville være foregangsmænd for at sige ja til lønnedskæringerne.

? Der har fra direktionens side været en klar forventning om, at især topledelsen, men også ledelsen i øvrigt, bakker meget massivt op om det her. Vi er i en tilstand, hvor vores forretning ikke har kørt tilfredsstillende, og det er primært ledelsen, der har ansvaret for forretningens tilstand. Så de skal også gå forrest her, og det har de gjort, siger Carsten Dilling, der understreger, at det ikke har nogle disciplinære konsekvenser at takke nej til at gå ned i løn.

? Vi ønsker at acceptere og respektere de medarbejdere, som simpelthen ikke har økonomisk formåen til at deltage. Private årsager eller et lavt lønniveau kan jo betyde, at det er urealistisk for en given medarbejder at deltage, siger han.

Columbus IT Partner er ikke færdig med at opgøre, hvor mange medarbejdere, der er villige til at gå ned i løn, og hvor mange penge, der kan spares, men Carsten Dilling regner med, at man på koncernplan havner omkring 60 procent af de ansatte, og det betyder ifølge et kvalificeret gæt fra direktøren, at besparelsen lander cirka midt imellem de forventede 7-15 millioner kroner.

? Men det er egentlig mere min fornemmelse, end det er millimeterregning, understreger han.

Lønreduktion er et pusterum

Den midlertidige lønnedgang indføres for at give virksomheden et økonomisk pusterum, indtil virkningerne af andre, mere permanente besparelser slår igennem.

Columbus IT Partner har ifølge Carsten Dilling gennemført relativt omfattende afskedigelser i september og oktober. Han vil ikke sætte tal på, hvor mange medarbejdere man har sagt farvel til i Danmark, men det drejer sig om et større tocifret antal, dog ikke over 50.

Derudover vil der inden årets udgang blive foretaget en revision af alle ansattes kontrakt- og lønforhold.

? Vi vil måle hvert enkelt individ i virksomheden på, hvilken betydning man har for forretningen. Vi ønsker at kigge tingene igennem og fordele mere retfærdigt, så der kan blive noget til dem, som virkelig har signifikant betydning for virksomheden, siger Carsten Dilling.

Det betyder, at der både bliver medarbejdere, som må gå ned i løn, og medarbejdere, der får en lønforhøjelse. Samlet set ønsker Columbus IT Partner med justeringerne at lande på et konkurrencedygtigt lønniveau, men heller ikke mere end det.

? Det er der simpelthen ikke plads til i vores forretning lige nu, siger Carsten Dilling.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S