EDB Gruppen køber logistikmodul af WM-data

Fra i morgen overtager EDB Gruppen samtlige KOM/2-aktiviteter fra WM-data, herunder 22 medarbejdere. KOM/2-løsningen har hidtil fungeret som logistikmodul til EDB Gruppens virksomhedssystem, ASPECT/4.

EDB-Gruppen manifesterer sig fra i morgen som en af Skandinaviens førende aktører på markedet for salg og implementering af logistikløsninger og Supply Chain Management. Det sker med købet af WM-Datas KOM/2.

Modulet har hidtil fungeret som logistikmodul til EDB Gruppens virksomhedssystem, ASPECT/4. EDB Gruppen forventer, at overtagelsen af KOM/2 giver en synergieffekt, der kan mærkes i 1. halvår af 2002. Det skriver selskabet i en meddelelse til Københavns Fondsbørs fredag eftermiddag.

22 ansatte i WM-data, der har beskæftiget sig med KOM/2, ryger ifølge aftalen med over i EDB-Gruppen. Selskabet håber på, at det giver en mere optimal resurseudnyttelse.

Det oplyses ikke, hvor meget KOM/2 har kostet EDB Gruppen, men overtagelsen kommer ikke til at påvirke virksomhedens forventninger til årsresultatet, der lyder på 20 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S