Maconomy får ny storordre

Blot en uge efter, at Maconomy sikrede sig et internationalt reklamebureau som kunde, har leverandøren af økonomistyringssystemer forhandlet en ny stor-ordre på 20 millioner kroner hjem. Denne gang med kommunikationskoncernen WPP.

Julestemningen har sandsynligvis indfundet sig hos den danske leverandør af økonomistyringssystemer Maconomy. I sidste uge kunne selskabet oplyse, at det havde fået Leo Burnett ? et af verdens største reklamebureauer som kunde.

Torsdag kunne selskabet sende en ny meddelelse til Københavns Fondsbørs om, at det har forhandlet en ny stor ordre hjem hos en af sine eksisterende kunder, koncernen WPP Group.
Den står for annoncering, PR og informationsvirksomhed samt branding for en række større virksomheder og multinationale kunder.

Ordren har en umiddelbar værdi på 20 millioner kroner for Maconomy for brug af det danske selskabs software og teknologi.

I fondsbørsmeddelelsen understreger administrerende direktør Per Tejs Knudsen, at ordren er i tråd med Maconomys strategi for at fokusere på internationale koncerner.

- For Maconomy vil værdien af ordren ? inklusive forventede konsulentydelser ? overstige 20 millioner kroner, siger han i pressemeddelelsen.

Ordren betyder imidlertid ikke, at Maconomy skal justere sine forventninger til årets resultat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job