HP-top mobiliserer sine støtter

Topledelserne i Hewlett-Packard (HP) og Compaq finder nu afgåede direktører og stiftere frem for at få udtalt støtte til milliardfusionen. Hver dag kommer der støtteerklæringer fra ex-chefer.

Carly Fiorina er som administrerende direktør for Hewlett-Packard ude i karrierens hårdeste slag. Efterkommere af stifterne af selskabet er inderligt imod milliardbudet på pc-producenten Compaq, og de sidder på 10 procent af aktierne via deres fond. I alt er aktionærer med 18 procent af aktierne imod.

Derfor er Carly Fiorina begyndt at sende en lind strøm af støtte-meddelelser ud fra direktionsgangen, der skal vise opbakningen fra medarbejdere og tidligere topchefer.

Hun henviser til interne HP-undersøgelser, der viser en overvældende opbakning fra medarbejderne.

Og nu er en tidligere fremtrædende direktør, Papken Der Torossian, stået frem, skriver Wall Street Journal.

Papken Der Torossian henviser til, at det er i tråd med stifternes ånd at købe Compaq ? og at det vil gøre HP til nummer to på verdensplan efter IBM.

Compaqs ledelse arbejder parallelt på at øge opbakningen til, at firmaet lader sig købe af HP.

Således har topchef Michael D. Capellas overtalt en af stifterne, Joseph Canion, til at stå frem og anbefale fusionen.

- Vi har to storartede virksomheder, der vil blive et stærkere firma, hvis de går sammen, lød det.

Det er udsagn som dette, som Carly Fiorina håber vil overbevise de institutionelle investorer om, at de skal bruge deres i alt 57 procent af aktierne til at bakke op om fusionen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse