HP-top mobiliserer sine støtter

Topledelserne i Hewlett-Packard (HP) og Compaq finder nu afgåede direktører og stiftere frem for at få udtalt støtte til milliardfusionen. Hver dag kommer der støtteerklæringer fra ex-chefer.

Carly Fiorina er som administrerende direktør for Hewlett-Packard ude i karrierens hårdeste slag. Efterkommere af stifterne af selskabet er inderligt imod milliardbudet på pc-producenten Compaq, og de sidder på 10 procent af aktierne via deres fond. I alt er aktionærer med 18 procent af aktierne imod.

Derfor er Carly Fiorina begyndt at sende en lind strøm af støtte-meddelelser ud fra direktionsgangen, der skal vise opbakningen fra medarbejdere og tidligere topchefer.

Hun henviser til interne HP-undersøgelser, der viser en overvældende opbakning fra medarbejderne.

Og nu er en tidligere fremtrædende direktør, Papken Der Torossian, stået frem, skriver Wall Street Journal.

Papken Der Torossian henviser til, at det er i tråd med stifternes ånd at købe Compaq ? og at det vil gøre HP til nummer to på verdensplan efter IBM.

Compaqs ledelse arbejder parallelt på at øge opbakningen til, at firmaet lader sig købe af HP.

Således har topchef Michael D. Capellas overtalt en af stifterne, Joseph Canion, til at stå frem og anbefale fusionen.

- Vi har to storartede virksomheder, der vil blive et stærkere firma, hvis de går sammen, lød det.

Det er udsagn som dette, som Carly Fiorina håber vil overbevise de institutionelle investorer om, at de skal bruge deres i alt 57 procent af aktierne til at bakke op om fusionen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

PensionDanmark

Incident & Problem Manager

Københavnsområdet

Everllence

Software Developer – R&D

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car