Virtuelle møder i stor fremgang

Erhvervslivet skipper flybilletterne og holder i stedet videokonferencer og netmøder. Terrorfrygt og stram snor i udgiftsbudgettet har skabt en voldsomt stigning i møder på distancen. Især store globale koncerner bruger teknologien.

Det tegner lyst for videokonferenceindustrien og noget mere dystert for flyindustrien. Store virksomheder vælger i stigende grad at bruge vituelle mødelokaler, når de skal mødes med kolleger, kunder eller samarbejdspartnere.

Erhvervlivet forventer ifølge en ny undersøgelse, at op til tyve procent af rejseaktiviteten kan erstattets med møder via skærmen.

Undersøgelsen er foretaget af selskabet Bennet Business Travel International Nordic, der som erhvervsrejsebureau selvsagt har en klar interesse i at kende til erhvervslivets prioritering af rejser kontra videokonferencer.

Bureauets danske chef, Per Markussen, siger til dagbladene De 3 Stiftstidender, at de virtuelle møder især har været i vækst siden terrorangrebet 11. september 2001.

Femten store danske virksomheder er blandt deltagerne i undersøgelsen.

Den viser, at 29 procent af de adspurgte mener, at 20 procent af rejseriet kan undgås ved brug af videokonferencer. De resterende 71 procent vurderer, at det ti procent af rejserne kan undgås.

Tendensen gør sig gældende i både Europa og USA. I Sverige konstaterer teleselskabet Telia ifølge vores svenske søstermedie ComputerSweden, at salget af videokonferenceudstyr steg med 50 procent i perioden september til november 2001.

Det amerikanske analyseselskab, Frost & Sullivan, forventer en firedobling af markedet for webbaserede videkonferencersystemer i USA i perioden 2000 til 2003.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S