Arbejdsløse IT-folk flokkes om færre job

IT-folk kan ikke længere bare valse direkte fra det ene spændende job til det næste. Jobmarkedet i Danmark præges lige nu af flere jobhungrende IT-profiler og af færre ledige IT-stillinger. Det konstaterer rekrutteringsbureauer.

60 ansøgninger til en stilling som Oracle-databaseadministrator. 300 ansøgninger til en stilling i en heldpdesk-funktion.

Bøtten er ved at vende på IT-jobmarkedet. Tidligere hed det: Vi skal bruge 50 nye medarbejdere og helst i går, og om et år skal vi være 200 ansatte. Nu er det mere udbredt at fyre end at hyre i to- eller trecifrede antal. Det er arbejdsgivers frem for arbejdstagers marked.

Det mærker de rekrutteringsbureauer, som formidler IT-folk til danske virksomheder. De melder om færre rekrutteringer generelt. Flere og flere af de jobsøgende, der kontakter bureauerne, sidder i opsagte stillinger eller er blevet arbejdsløse.

Samtidig efterspørger rekrutteringsbureauernes kunder - virksomhederne - færre folk.

Kræsenhed

Hos Mercuri Urval karaktereriserer direktør og teamchef Henrik Steen Jensen situationen på IT-jobmarkedet som et hårdere udskilningsløb.

- Overordnet set forstærker de hårdere tider det, at de dygtige får job. Dermed ikke sagt, at de, der nu er ledige, ikke er dygtige. Men arbejdsgiverne har ikke råd til at få ikke så dygtige folk, og vi ser, at de hellere vil vente længere på at få de rigtige, siger Henrik Stenn Jensen.

Som årsag til de færre ansættelser generelt nævner han, at opstart af nye virksomheder for øjeblikket er en sjældenhed. Desuden oplever Mercuri Urval, at nogle amerikansk-ejede virksomheder holder igen, og det fører til, at danske datterselskaber ikke får lov at ansætte, "selvom de egentlig klarer sig fornuftigt".

Henrik Steen Jensen advarer dog både arbejdsgivere og jobsøgende mod at tænke og handle for kortsigtet.

- Det stigende antal opsagte kandidater ved godt, at de ikke kan være ubetinget kritiske og kræsne. Men vi fraråder dem at taget det første og det bedste, fordi de risikerer at komme ind i en ond cirkel med for mange og for korte ansættelser. Det kan gøre dem til et dårligt kort, vurderer Henrik Steen Jensen, Mercuri Urval.

Arbejdgiverne risikerer omvendt at skyde sig selv i foden på længere sigt, ifølge Henrik Steen Jensen, hvis de fravælger at ansætte nyuddannede IT-folk og udelukkende ansætter erfarne.

- Næste gang det går stærkt i branchen, risikerer arbejdsgiverne, at de erfarne siger ja til tilbud i andre firmaer, og så kommer arbejdsgiveren til at føle, at han mangler en ordentlig erfaringsspredning blandt medarbejderne, siger Mercuri Urval-direktøren.

Hellere tryghed end frihed

I det IT-specialisererede rekrutteringsselskab Recruiters nikker direktøren Michael Bruhn genkendende til de nye og måske mere mol-agtige toner i IT-jobverdenen. Tendensen kan aflæses både hos firmaets kunder - arbejdsgiverne - og hos kandidaterne.

- Vi får et stigende antal uopfordrede henvendelser fra kandidater - også fra typer, vi tidligere har skullet løbe meget stærkt for at skaffe. For eksempel freelancekonsulenter, som nu er blevet "sendt hjem" af virksomhederne. Nu vil disse konsulenter gerne i trygge rammer, efter at jorden har rystet lidt for meget under dem, siger Michael Bruhn.

Han oplever også, at det er sværere at overtale folk i et godt job til en stilling i en anden virksomhed.

- De skal kunne se, at det er helt indlysende rigtigt at skifte job. De prioriterer nu sikkerhed i jobbet, pension og kort arbejdstid højere end hurtigere penge og optioner, fortæller Michael Bruhn.

Arbejdsgiverne sender også anderledes signaler end for et halvt års tid siden, ifølge Recruiters.

- Der er helt klart ikke så travlt med rekruttering af IT-folk for tiden. Vi bliver for eksempel slet ikke bedt om at finde Microsoft-folk for tiden. Derimod efterspørges især talentfulde IT-salgsfolk, der kan holde godt fast i eksisterende kunder og skaffe nye, siger Michael Bruhn.

Nogle typer IT-folk oplever Recruiters dog stadig en del rift om på jobmarkedet. Nemlig java-programmører og projektledere. Oracle-kompetencer går ifølge Recruiters aldrig af mode. Og så er kandidater med ekspertise i ERP-systemet SAP igen blevet meget efterspurgte.

Nogen dækkende statitik for, hvor mange arbejdsløse IT-området har nu, findes der ikke umiddelbart - eftersom en del IT-folk fravælger at forsikre og organisere sig i a-kasser og fagforeninger. Nogen vælger midlertidigt at tage beskæftigelse inden for andre fag, mens de venter på jobåbninger inden for IT.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S