AOL afskriver for 60 mia. dollar

Kursværdien af AOL Time Warners aktier har ændret sig markant siden AOL?s opkøb. Derfor nedskriver selskabet nu sin goodwill med mellem 40 - 60 milliarder dollar.

Det var årets handel, da internetselskabet America Online (AOL) i januar 2000 bebudede sit opkøb af mediegiganten Time Warner. 1285 milliarder kroner lød værdien af handlen på og slog dermed alle hidtidige rekorder. Den samlede værdi af AOL Time Warner blev efter fusionen anslået til 350 milliarder dollar (2,9 billioner kroner).

Imidlertid var aktiekurserne i top for begge selskaber dengang. Siden har den mellemliggende periode som bekendt budt på et IT-aktiekrak samt en begyndende lavkonjunktur. Og selskabernes kurser er fulgt med ned.

En ny regel i den amerikanske regnskabslovgivning, FAS 142, kræver nu, at selskaber justerer værdien af deres goodwill, når aktieværdien ændrer sig radikalt. Goodwill er forskellen mellem, hvad et selskab betaler for et firma, og den anslåede værdi af det opkøbte selskabs aktiver.

Værdien af AOL Time Warners goodwill skal som følge af lovændringen, der trådte i kraft ved årsskiftet, nedskrives med mellem 40 til 60 milliarder dollar (333 til 500 milliarder kroner). Det ventes at ske, når først regnskabet for første kvartal i regnskabsåret 2002 offentliggøres.

I øjeblikket sidder selskabets regnskabsfolk og regner på, hvor meget nedskrivningen skal lyde på, men AOL Time Warner understreger, at det ikke får betydning for selskabets aktiviteter.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen