Nethandel trives trods økonomisk nedtur

E-butikkerne går mere frem end ventet. E-handlen får til dels gavn af, at kunderne søger efter gode tilbud i en presset økonomi. Herhjemme peger julehandlen i den rigtige retning som en stille, men solid succes.

Mens det europæiske forbrug generelt vil dale med mere end fem procent over de næste fire år, vil e-handelen ikke blive nær så påvirket, forudsiger analyseinstituttet Forrester Research. Faktisk bliver dette års europæiske e-handel bedre, end man forventede for et halvt år siden.

I juni 2001 blev forventningerne til e-handlen i 2002 sat til 32,5 milliarder euro, mens de nu har fået en tand opad til 32,8 milliarder euro. Det skal stilles i kontrast til, at forventningerne til den samlede økonomi i 2002 er blevet nedjusteret drastisk fra 2,3 procent til 1,7 procent.

Samtidig forventes det, at visse e-handlende vil kunne drage fordel af smalhalsen i den øvrige økonomi. Det gælder ikke mindst rejse-websteder, som i stigende grad vil kunne tiltrække tilbudsjægere. Alligevel vil rejsebranchen få det hårdt, og heller ikke alle web-aktører vil overleve, mener analytikerne. Men dette års tilbudsjægere kan blive næste års solide web-kunder, hvis forretningerne forstår at drive god kundepleje, mener de.

? Vores model viser, at forbrugerne vil købe 57 procent mere online i 2003, end de gør i 2002, siger Jaap Favier, direktør for europæisk research hos Forrester Research.

De e-handlende herhjemme kan ikke melde om svimlende væksttal, men dog stadig en solid fremgang på den elektroniske julehandel. Blandt andet hos BR Legetøj, som betragter sin e-butik som en salgskanal på linie med alle andre.

? Vi har fortsat vækstraten fra sidste år, så selvom omsætningen ikke er så stor i kroner og øre, så går det i den rigtige retning, siger marketingchef Claus Nielsen fra BR Legetøj.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird