Topfodbold på internettet

Morgendagens topkamp i Premier League mellem Manchester United og Liverpool FC bliver, som den første fodboldkamp i Englands bedste række, vist i sin fulde længde på internettet.

Når Liverpool og Manchester United tirsdag aften tørner sammen på Old Trafford, bliver det muligt at følge heltene hjemme fra computerskærmen få timer efter kampen er fløjtet af.

Hele kampen vil nemlig, som den første nogensinde, blive vist i sin fulde længde på internettet som en pay-per-view event på de engelske websider www.liverpoolfc.tv og www.manutd.com.

Fans over hele verden kan for knap tre engelske pund se kampen, der bliver vist på internettet klokken 00.01 om onsdagen - godt to timer efter, at dommeren har fløjtet af.

For at få mest muligt ud af løjerne, anbefaler klubberne, at seerne benytter sig af en højhastigheds internetforbindelse.

Der er imidlertid ikke meget, der tyder på, at dansk topfodbold fra SAS-ligaen finder vej til internettet foreløbig.

I FC København, der før forårssæsonens start er placeret på en andenplads i SAS-ligaen, er der ingen planer om web-tv endnu.

- Så længe TV3 sidder på tv-rettighederne, sker der ikke noget, men vi følger selvfølgelig udviklingen i udlandet, siger FCKs pressekontakt, Charles Maskelyne.

Det var ikke muligt at få fat i en repræsentant fra SAS-ligaens nuværende etter, Brøndby.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S