Danskernes sms-vaner er uromantiske

Briterne er de mest sjofle, mens danskerne er dybt uromantiske. Sådan lyder nogle skudsmålene fra Siemens, der har lavet en livsstilsundersøgelse, der skal afdække, hvordan europæerne bruger sms-beskeder i deres kærlighedsliv.

Tyskerne er helt tossede med bondegårdsdyr pr sms. Det påstår i hvert fald Siemens i en livsstilsundersøgelse af befolkningens sms-vaner i lande som Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Italien, Sverige og Danmark.

I undersøgelsen, der nok skal tages med et gran salt, forsøger Siemens at finde mønstre i sms-brugen ud fra nationalitet, køn og alder.

Undersøgelsen konkluderer, at kun fem procent af danskerne bruger sms i forbindelse med et ?romantisk forehavende?. Det er halvt så meget som i Italien, Spanien og Frankrig.

Siemens skynder sig dog at tilføje, at danskernes afdæmpede forhold til sms-beskeder kan være et udtryk for, at danskere er så åbne i deres forhold, at de ikke har behov for at gemme sig bag telefonen.

Frække briter

Når der skal sendes frække beskeder, kommer briterne ind på en klar førsteplads. 11 procent af de adspurgte briter svarer ja til, at de sender sex-beskeder, mens det kun er to procent i Frankrig og Spanien.

Mænd sender langt flere sex-beskeder end kvinder. Det gælder i alle lande, undtagen Frankrig og Italien, hvor begge køn sender lige mange frække beskeder.

Siemens noterer sig dog, at mænd i de to lande er mere direkte, mens kvinderne benytter sig af skjulte budskaber og hints.

18 procent af de tyske respondenter ville sende et billede af et bondegårdsdyr, hvis de blev bedt om at sende et sms-billede til deres kæreste på Valentines Day.

Dobbelt så mange svarede imidlertid ja til at sende et billede af en nøgen mand eller kvinde.

Ifølge Siemens er resultaterne af undersøgelsen baseret på en ganske almindelig statistisk holdbar opinionsundersøgelse, hvor 1000 personer i hvert land er blevet stillet en række spørgsmål over telefonen. Det er Siemens eget kommunikationsbureau, Weber Shandwick, der har udført undersøgelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse