Briter forsker i mobilstråling

Er stråling fra mobiltelefoner skadelig for mennesker? Det findes der ingen endegyldige beviser for. Nu iværksætter den britiske regering 15 forskningsprojekter, der skal afgøre spørgsmålet.

Den britiske regering har nu igangsat 15 forskningsprogrammer, der skal undersøge mobiltelefoners eventuelle skadelige virkninger på mennesket.

Fire af projekterne skal undersøge, om brugen af mobiltelefoner kan forårsage hjernesvulst eller leukæmi, mens andre projekter skal undersøge den mulige effekt på blodtryk, hørelsen, tænkeevnen og evnen til at køre bil.

Yderligere fire projekter skal undersøge interaktionen mellem radiosignaler og kroppen for at finde ud af, hvor meget energi, der forplantes hvor. Alle projekterne involverer forsøg med mennesker.

Den britiske regering og mobilbranchen har hver især bidraget til en fond på i alt 7,4 millioner pund, der skal finansiere projekterne. Det skriver ZDNet UK News.

Langvarig proces

Meddelelsen om igangsættelsen af projekterne kommer næsten to år efter, at et britisk forskerhold under ledelse af William Stewart offentliggjorde en rapport på basis af eksisterende forskning, der konkluderede, at der ikke findes beviser for mobilstrålers skadelige virkninger.

Imidlertid anbefalede forskergruppen, at den britiske regering iværksatte en række tiltag for ? af forsigtighedsgrunde ? at sikre f.eks. børn mod alt for megen stråling.

Derudover anbefalede gruppen at iværksætte en række egentlige forskningsprojekter, der kunne afgøre mobiltelefonernes eventuelle farlighed. Rapporten fremlagdes i maj 2000. Det er disse projekter, der sættes i gang nu.

Ingen beviser

I februar 2001 offentliggjordes i Journal of the National Cancer Institute en dansk undersøgelse foretaget af to danske og to amerikanske forskere under ledelse af læge, ph.d. Christoffer Johansen. Forskerne konkluderede, at der ikke er nogen påviselig sammenhæng mellem forekomsten af kræft og brugen af mobiltelefoner. Denne undersøgelse omfattede 420.095 mobilbrugere i perioden 1982-95.

Undersøgelsen forholder sig dog ikke til anden helbredsrisiko end kræftfaren.

I november 2000 offentliggjorde den britiske forsker Gerard Hyland en artikel i det britiske tidsskrift The Lancet, hvori han hævder, at mobilbranchen har udnyttet Stewart-rapportens konklusioner til at skjule den fare, mobiltelefonerne faktisk udgør, især overfor børn. For eksempel mener dr. Hyland, at mikrobølge strålingen fra mobiltelefoner medfører en ophedning af det eksponerede væv, som kan medføre svære skader. Han mener, at de mange mobilbrugere, der klager over, at telefonerne giver dem hovedpine og søvnløshed, skal tages alvorligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT