Navision vil slå Microsoft-firma i USA

På sigt er det Navisions mål at blive den førende leverandør af økonomistyringssystemer til mellemstore virksomheder i USA ? og derved slå det Microsoft-ejede selskab Great Plains på hjemmebane. Det oplyste selskabet på en konference for amerikanske forhandlere.

Alle tidligere omsvøb er væk, når Navision nu går ud i USA og åbent siger: Vi vil være kalif i stedet for kaliffen på det såkaldte midter-marked, hvor de mellemstore amerikanske virksomheder befinder sig. Og kaliffen ? det er i øjeblikket det amerikanske selskab, Great Plains. I ryggen har det ejeren, selveste Microsoft, og dermed en velvoksen økonomisk ballast.

Navisions åbne offensive stil blev ifølge RB-Børsen med The Electronic Accountant som kilde lanceret på en konference for Navision-forhandlere i Atlanta.

Den nye strategi indebærer, at Navision vil udvide nettet af forhandlere og samtidig vokse ved opkøb af firmaer, hvis teknologi kan kombineres Navision for at levere løsninger til specifikke brancher. Imidlertid ville direktør Preben Damgaard ikke nævne mulige kandidater til et opkøb ? kun at Navision er interesserede i selskaber, der sælger via partnere og ikke direkte.

Øget synlighed i USA

Han understregede på konferencen, at nok er Great Plains store i USA, men på verdensplan omsætter Navision mere på licenser end det amerikanske firma.

Det er et vigtigt signal, som skal præsenteres mere klart for de mellemstore amerikanske virksomheder - og derfor vil selskabet bruge flere penge på markedsføring for at bliver mere synlige.

- Vi skal virkelig forsøge at fortælle markedet, at vi er et naturligt alternativ, så når virksomhederne ønsker at ændre software, så står vi på deres tjekliste, forklarede Preben Damgaard til forhandlerne ifølge The Electronic Accountant.

Navision bemærkede i forbindelse med aflæggelsen af selskabets regnskab for første kvartal ? offentliggjort i november ? at salget ikke var dykket så meget i USA som forventet med 11. september in mente. Det faldt med 12 procent, hvor Navision havde forventet et dyk på 15 procent. Analytikere har da også på den baggrund noteret, at Navision står i en gunstig position på det amerikanske marked.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S