Navision vil slå Microsoft-firma i USA

På sigt er det Navisions mål at blive den førende leverandør af økonomistyringssystemer til mellemstore virksomheder i USA ? og derved slå det Microsoft-ejede selskab Great Plains på hjemmebane. Det oplyste selskabet på en konference for amerikanske forhandlere.

Alle tidligere omsvøb er væk, når Navision nu går ud i USA og åbent siger: Vi vil være kalif i stedet for kaliffen på det såkaldte midter-marked, hvor de mellemstore amerikanske virksomheder befinder sig. Og kaliffen ? det er i øjeblikket det amerikanske selskab, Great Plains. I ryggen har det ejeren, selveste Microsoft, og dermed en velvoksen økonomisk ballast.

Navisions åbne offensive stil blev ifølge RB-Børsen med The Electronic Accountant som kilde lanceret på en konference for Navision-forhandlere i Atlanta.

Den nye strategi indebærer, at Navision vil udvide nettet af forhandlere og samtidig vokse ved opkøb af firmaer, hvis teknologi kan kombineres Navision for at levere løsninger til specifikke brancher. Imidlertid ville direktør Preben Damgaard ikke nævne mulige kandidater til et opkøb ? kun at Navision er interesserede i selskaber, der sælger via partnere og ikke direkte.

Øget synlighed i USA

Han understregede på konferencen, at nok er Great Plains store i USA, men på verdensplan omsætter Navision mere på licenser end det amerikanske firma.

Det er et vigtigt signal, som skal præsenteres mere klart for de mellemstore amerikanske virksomheder - og derfor vil selskabet bruge flere penge på markedsføring for at bliver mere synlige.

- Vi skal virkelig forsøge at fortælle markedet, at vi er et naturligt alternativ, så når virksomhederne ønsker at ændre software, så står vi på deres tjekliste, forklarede Preben Damgaard til forhandlerne ifølge The Electronic Accountant.

Navision bemærkede i forbindelse med aflæggelsen af selskabets regnskab for første kvartal ? offentliggjort i november ? at salget ikke var dykket så meget i USA som forventet med 11. september in mente. Det faldt med 12 procent, hvor Navision havde forventet et dyk på 15 procent. Analytikere har da også på den baggrund noteret, at Navision står i en gunstig position på det amerikanske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S