Philips: Ingen tegn på bedring i 2002

Den hollandske elektronikkoncern Philips kom ud af fjerde kvartal med et milliardtab og en stækket tro på, at markedet kommer igen i 2002.

Europas største elektronikvirksomhed Philips tror ikke på, at markedet vender i 2002, selvom koncernen mener, at den omsiggribende nedtur for IT- og Telekommunikationsmarkederne er bremset.

Det meddelte selskabet i forbindelse med offentliggørelsen af koncernens årsregnskab, der viser et nettotab for 4. kvartal på 1,14 milliarder euro. Samme kvartal sidste år gav et nettoplus på 2,79 miliarder euro.

Salget for 4. kvartal lød på 9,26 milliarder euro. Det svarer til et omsætningsfald på 16 procent i forhold til samme periode året før.

Resultatet for hele år 2001 blev minus 2,6 milliarder euro ? det største tab siden 1996. Til sammenligning kom selskabet ud af 2000 med et overskud på 9,6 milliarder euro.

Årets omsætning landede på 32,34 milliarder euro, hvilket er 15 procent mindre end året før.

Philips begrunder det lidet flatterende resultatet med en markant salgsnedgang på markederne for komponenter og halvledere på henholdsvis 54 og 44 procent i forhold til 2000.

Desuden bevirkede en dalende efterspørgsel på forbrugerelektronik, at områdets omsætning faldt 19 procent.

Elektronikgiganten forsøgte i løbet af 2001 at imødegå tabene ved at fyre 18.600 medarbejdere, outsource produktionen af videomaskiner og skære ned på mobildivisionen.

Ifølge Philips vil et forbedret regnskab i 2002 udelukkende være en følge af effektiviseringer, besparelser og omstruktureringer. Koncernen regner således ikke med, at markedet redder indeværende regnskabsår.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S