Revisorer skal afsløre piratkopiering

Sammenslutningen af softwareproducenter, BSA, så gerne, at revisorerne havde mere styr på virksomhedernes softwarelicenser. Hvis firmaerne ikke har betalt for deres programmer, bør det stå i revisionspåtegningen, mener formanden for BSA. Revisorerne bifalder ikke ideen.

Danske revisorer er ikke opmærksomme på problemerne med piratkopiering i virksomhederne. Det mener Niels Appel, der er formand for sammenslutningen af softwareproducenter, BSA.

Han frygter, at revisorerne overser skjulte gældsposter i regnskaberne, hvis de ikke spørger ind til virksomhedernes licenspolitik.

- De skriver jo under på, at regnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens økonomi. Men det gør regnskabet ikke, hvis virksomhederne skylder en halv million kroner i ubetalte softwarelicenser, siger Niels Appel.

Han foreslår derfor, at revisorerne bliver udstyret med en tjekliste med en række spørgsmål, der går tæt på virksomhedernes licenspolitik.

- Hvis revisorerne opdager, at virksomhederne har rod i licenserne, kunne de godt skrive det i revisionspåtegningen, siger han.

Revisorerne er opmærksomme

Ideen om at skrive manglende licensbetalinger på revisionspåtegningen er uhørt, mener Jørgen Torp, der er partner i PricewaterhouseCoopers og formand for informatikudvalget i Foreningen for Statsautoriserede Revisorer (FSR).

- Det er kun i helt graverende tilfælde, at den slags forhold bliver skrevet på, og det tror jeg ikke bliver aktuelt, når det gælder softwarelicenser. Formålet med påtegningen er jo netop at anføre, at regnskabet er retvisende, siger han og fortsætter:

- Hvis revisoren vurderer, at der er ubetalte licenser i virksomheden, sørger han jo for at tale med den pågældende virksomhed, så det bliver bragt i orden, inden regnskabet bliver underskrevet. Hvis der er tale om store summer, sørger revisorerne for, at licensbetalingen står som forpligtelser eller hensættelser i regnskabet.

Men er revisorerne dygtige nok til at opdage piratkopiering i virksomhederne?

- Jeg sikker på, at revisorerne er opmærksomme på de forpligtelser, der måtte være i virksomheden. Det er ikke anderledes for software, end det er for andre gældsposter. Men derfor kan der da sagtens ske overtrædelser på den enkelte pc, siger han.

Jørgen Torp oplyser, at BSA allerede i 1995 henvendte sig til FSR for at for at gøre revisorerne opmærksomme på piratkopieringen.

Den henvendelse mundede ud i pjecen ?Revisorer og piratkopiering?, som IT-Brancheforeningen, FSR og BSA udarbejdede i forening og rundsendte til 20.000 danske virksomheder.

Pjecen, som ifølge Jørgen Torp stadig er aktuel, omtaler revisorens rolle og ansvar i forhold til ophavsretsloven.

Her fremgår det, at det er virksomhedens ledelse, der har ansvaret for, at ophavsretsloven bliver overholdt. En revisor kan dog være forpligtet til at gennemgå virksomhedens licensforhold, som derefter skal rapporteres til ledelsen ? og i ekstreme tilfælde til omverdenen.

Jørgen Torp mener dog stadig, at BSAs forslag er for vidtgående.

- Det er mit indtryk, at BSA forsøger at tørre deres problemer med piratkopiering af på revisorerhvervet, når det i virkeligheden er ledelsen og bestyrelsen i den enkelte virksomhed, softwareproducenterne bør gå efter, siger han.

- Hvis ledelsen har handlet groft uagtsomt, skal det påtegnes, men det mener jeg kun er aktuelt i helt ekstreme tilfælde, understreger Jørgen Torp.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS