IT-virksomheder skal sælge sig selv

Dansk Handel & Service vil iværksætte et omfattende erhvervsfremstød i Kina for danske IT-virksomheder. Kina mangler masser af IT, og har købekraft, mener organisationen.

Kina er formentlig verdens største uudnyttede enkeltmarked for blandt andet IT. Derfor er arbejdsgiverorganisationen Dansk Handel & Service, DHS, i færd med at samle virksomheder til et samlet dansk erhvervsfremstød i riget mod øst.

I samarbejde med konsulentfirmaet Eastsolution skal danskerne vises frem i Hong Kong, Shanghai og Taiwan.

? Kineserne mangler både produkter og viden inden for IT, og landet har ikke været plaget af den økonomiske krise, som ellers har præget Asien, siger udviklingskonsulent Anna Porse.

Kort sagt er der gode muligheder for at afsætte produkter i landet.

De kinesiske IT-investeringer er vokset med 40 procent hvert år siden 1994, og den fremdrift kan danske virksomheder udnytte.

Antallet af kinesiske internetbrugere er vokset med otte millioner fra juli 2001 til januar i år og ligger i dag på 34 millioner personer.

DHS satser primært på at få danske IT-virksomheder som deltagere, der leverer e-business-applikationer, sikkerhedsteknologi, internet-teknologi, mobil- og anden trådløs teknologi.

Mange myter om landet

Konsulenthuset Eastsolution har som kerneområde at udfærdige analyser af det kinesiske marked og hjælpe virksomheder med at finde fodfæste i Kina.

Direktøren for den danske afdeling, Jakob Sonnenberg, kender godt fordommene om det kinesiske marked. For eksempel at regeringen skal have en plads i bestyrelsen, og at man skal bestikke korrupte embedsmænd for at komme frem.

Han mener ikke, fordommene passer.

? Vi har aldrig oplevet noget af det, mens vi har drevet virksomhed i Kina. Og i de områder, som det her erhvervsfremstød satser på, er de fremgangsmåder i hvert fald afskaffet, siger han.

Barriererne på det kinesiske marked er ofte mindre, end de er i eksempelvis USA, fortæller han. Kina ligger kun seks tidszoner væk, så det er mest den sproglige barriere, der er reel.

Men sproget er til gengæld til at overkomme gennem eksempelvis en kinesisk samarbejdspartner.

Virksomheder, som er interesserede i at deltage, skal tilmelde sig snart, for der bliver endeligt lukket for tilmeldingerne i løbet af marts eller starten af april. Der er kun plads til maksimalt 30 deltagende virksomheder, når første del af fremstødet løber af stablen ved Asia IT Expo i Hong Kong fra den 18. til den 21. september.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S