IT-virksomheder skal sælge sig selv

Dansk Handel & Service vil iværksætte et omfattende erhvervsfremstød i Kina for danske IT-virksomheder. Kina mangler masser af IT, og har købekraft, mener organisationen.

Kina er formentlig verdens største uudnyttede enkeltmarked for blandt andet IT. Derfor er arbejdsgiverorganisationen Dansk Handel & Service, DHS, i færd med at samle virksomheder til et samlet dansk erhvervsfremstød i riget mod øst.

I samarbejde med konsulentfirmaet Eastsolution skal danskerne vises frem i Hong Kong, Shanghai og Taiwan.

? Kineserne mangler både produkter og viden inden for IT, og landet har ikke været plaget af den økonomiske krise, som ellers har præget Asien, siger udviklingskonsulent Anna Porse.

Kort sagt er der gode muligheder for at afsætte produkter i landet.

De kinesiske IT-investeringer er vokset med 40 procent hvert år siden 1994, og den fremdrift kan danske virksomheder udnytte.

Antallet af kinesiske internetbrugere er vokset med otte millioner fra juli 2001 til januar i år og ligger i dag på 34 millioner personer.

DHS satser primært på at få danske IT-virksomheder som deltagere, der leverer e-business-applikationer, sikkerhedsteknologi, internet-teknologi, mobil- og anden trådløs teknologi.

Mange myter om landet

Konsulenthuset Eastsolution har som kerneområde at udfærdige analyser af det kinesiske marked og hjælpe virksomheder med at finde fodfæste i Kina.

Direktøren for den danske afdeling, Jakob Sonnenberg, kender godt fordommene om det kinesiske marked. For eksempel at regeringen skal have en plads i bestyrelsen, og at man skal bestikke korrupte embedsmænd for at komme frem.

Han mener ikke, fordommene passer.

? Vi har aldrig oplevet noget af det, mens vi har drevet virksomhed i Kina. Og i de områder, som det her erhvervsfremstød satser på, er de fremgangsmåder i hvert fald afskaffet, siger han.

Barriererne på det kinesiske marked er ofte mindre, end de er i eksempelvis USA, fortæller han. Kina ligger kun seks tidszoner væk, så det er mest den sproglige barriere, der er reel.

Men sproget er til gengæld til at overkomme gennem eksempelvis en kinesisk samarbejdspartner.

Virksomheder, som er interesserede i at deltage, skal tilmelde sig snart, for der bliver endeligt lukket for tilmeldingerne i løbet af marts eller starten af april. Der er kun plads til maksimalt 30 deltagende virksomheder, når første del af fremstødet løber af stablen ved Asia IT Expo i Hong Kong fra den 18. til den 21. september.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S