Aktier: Nedjustering af kurser

Fredagens børsvindere som I-data og Navision samt TDC er mandagens papirer med røde pile. Det skyldes dels Nasdaqs fald på 2,1 procent fredag og indkassering af gevinster.





















































































Danske
børsnoterede IT- og teleselskaber
2M
Invest
Columbus
IT-partner
DanDisc
Danionics
Danware
EDB
Gruppen
Energy
Solutions Int.
GN
Store Nord
i-data
Maconomy
Navision
Olicom
RTX-Telecom
SimCorp
TDC
Thrane
& Thrane

For IT-aktiernes vedkommende har ugens første dag været en blandet fornøjelse. De toneafgivende IT-aktier er alle faldet efter at have oplevet pæne opture i fredags - især for Navision og i-data internationals vedkommende.


Navision offentliggjorde en global alliance med IBM - og det fik kursen til at gå op med ni kroner til kurs 244. I morgen offentliggør selskabet sit regnskab for første halvår, men alligevel er aktien sunket tilbage med en krone som følge af gevinsthjemtagning.

I-data startede også ud med at falde svagt, men har siden rettet sig og er steget en smule med 0,3 kroner til kurs 34,5 kr.


En del af forklaringen på det små-negative billede er Nasdaqs fald med 2,1 procent fredag, som nåede at påvirke GN Store Nord, der via NetTest er afhængig af telesektorens velbefindende og investeringer i fiberoptiske netværk. Falder de investeringer har NetTest mindre at foretage sig.

GN faldt med 1,3 kroner - og det er fortsat mandag med 1,2 kroner nedad.


Hvor TDC gik fri af Nasdaq fredag med kursstigning på én enkelt krone, er billede noget anderledes i dag, hvor aktien er faldet fem kroner til kurs 262.


Danionics mærker også Nasdaqs nys og er sunket med én krone til kurs 29,2.


Til gengæld er 2M Invest steget med 1,4 kroner til kurs 22,1, efterfulgt af Maconomy med en stigning på 1,3 kroner til 23,9.

Desuden er både Olicom og Columbus IT Partner steget med få øre til henholdvis kurs 9,5 og kurs 29,20.

KFX er faldet med 1,83 point til 266,92, mens vækstindekset er sunket 0,16 point til 434,47.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job