Konkurstruede kunder tynger netværksbranche

Producenterne af netværksudstyr har milliarder af kroner til gode hos storkunderne. Det vækker bekymring hos analytikere, efter at to store netværksoperatører på kort tid er gået konkurs.

Krisetider i dele af netværksbranchen er ikke nogen nyhed. Alligevel har det rystet den internationale branche, at to store operatører indenfor tre dage gik konkurs og efterlader store tab til producenterne af netværksudstyr.

I sidste måned var det Bermuda-selskabet Global Crossing Holdings Ltd., som anmodede om konkursbehandling. Selskabet var leverandør af IP-baserede tjenester inden for telekommunikation.

Kort efter hejste den mindre amerikanske netværksoperatør McLeodUSA Inc. det hvide flag.

I den samme periode skar adskillige netværksoperatører kraftigt ned på deres investeringsplaner for 2002, og disse begivenheder har tilsammen fået analytikere til at frygte for netværksproducenternes økonomi.

Penge tabt

Global Crossing skal have afviklet gæld for 12,4 milliarder dollars, mens McLeod skal have ryddet en gæld på tre milliarder dollars af vejen.

Begge selskaber regner med at blive gendannet i en ny form, men kreditorerne skal ikke gøre sig forventninger om at få deres penge tilbage.

Imens kan gældslisten gøres op over de store producenter af netværksudstyr.

Lucent Technologies har debitorer for 123 millioner dollars, og franske Alcatel har udeståender for 31 millioner dollars.

Tvivl om fremtidigt salg

Hos Nortel Networks er beløbet 14 millioner dollars, hos Cisco Systems 13 millioner dollars, mens Juniper Networks har 3,6 millioner dollars til gode hos kunderne.

- Deres største bekymring skal imidlertid ikke være de kortsigtede tab på debitorer, siger Ariane Mahler, analytiker ved Dresdner Banks afdeling i London.

- For hvor skal den fremtidige omsætning komme fra, spørger hun og tilføjer, at mange af netværksproducenterne netop er meget afhængige af operatører indenfor den nye generation af netværk og IP-baserede tjenester.

Alle disse forhold kalder på en reaktion fra de plagede producenter af udstyr.

Netværksproducenterne har da også indset problemerne med at binde sig for voldsomt til de store kunder, og Alcatel har netop lanceret en ny type switche, der specielt henvender sig til slutkunderne med tilbud om bedre transmission af tale og video over netværkene.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT