Aktier: TDC på arbejde i Schweiz

Efter et pænt fjerde kvartal i Schweiz er TDC steget på Fondsbørsen - og netop landet i alperne bliver en af selskabets udfordringer i 2002, mener analytiker. Der skal vindes markedsandele, og det bliver svært på et så modent marked.

Juhu-kommentarerne om Nasdaqs genopretning efter 11. september glimrer eftertrykkeligt efterhånden som indekset dag efter dag falder med et par procent. Således faldt det tirsdag med tre procent - og det rammer som forventet de danske IT-aktier.


GN Store Nord er på dage uden nyheder "et spejlbillede" af Nasdaq, som teleanalytiker ved Enskilda Securities, Kenneth Graversen udtrykker det. Aktien er sunket 0,20 kroner til 38,5.





















































































Danske
børsnoterede IT- og teleselskaber
2M
Invest
Columbus
IT-partner
DanDisc
Danionics
Danware
EDB
Gruppen
Energy
Solutions Int.
GN
Store Nord
i-data
Maconomy
Navision
Olicom
RTX-Telecom
SimCorp
TDC
Thrane
& Thrane

For en måned siden sagde flere analytikere, at de så et stop for GN's kursfald ved de 40 kroner, men netop afsmitningen fra Nasdaq har drevet selskabet under grænsen.

Derimod har TDC oplevet en mindre stigning i løbet af formiddagen med 1,5 kroner til kurs 260. Et godt fjerde kvartals regnskab fra selskabets schweiziske forretning er medvirkende - og her har selskabet også en pæn udfordring i 2002, mener Kenneth Graversen.


Indtil nu har TDC øget indtjeningen i TDC Switzerland ved at afskedige ansatte, men det svære bliver, at gøre det ved at vinde markedsandele. Der er kun den mulighed, da markedet er modent, og derfor ikke vil vokse - eksempelvis inden for mobiltelefoni, hvor TDC har selskabet Sunrise.


Kenneth Graversen mener, at det eneste, TDC kan konkurrere på, er prisen.


- Det bliver spændende at se, om det er nok til at erobre markedsandele. Et vigtigt parameter i Schweiz er nemlig dækningsgraden - og her kan TDC ikke gøre noget over for det største selskab, Swisscom, som har den bedste dækning, siger han.


For de øvrige IT-aktier har dagen været en blandet fornøjelse. 2M Invest er sunket med 0,5 kroner til 21,3, mens SimCorp er gledet med to kroner til 283.


Navision er faldet med to kroner til 257 efter massive kursstigninger tirsdag efter et halvårsresultat, der oversteg markedets forventninger. Det sendte aktien i vejret med 15 kroner fra 244 til 259, så der bliver samlet gevinster ind onsdag.

Mindre opsving har der været for RTX Telecom med en optur på to kroner til 88,5, i-data international med en krone til 33,8 og Maconomy med 0,5 til 23,9.

KFX er steget marginalt med 0,06 point til 263,52, mens KVX er sunket med 0,64 point til 429,62.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S